B2B Elektronik Ticarette Satışı Düşüren Hatalar

B2B elektronik ticaret bazı yönleriyle B2C elektronik ticaretten farklılaşmaktadır. B2B elektronik ticaretin B2C elektronik ticarete göre en önemli farklarından biri de müşterilerinin genellikle çok daha yüksek meblağlarla alışveriş yapmalarıdır. Bu sebeple B2B elektronik ticaret müşterileri yaptıkları alışverişte deyim yerindeyse ince eleyip sık dokurlar ve alışveriş yaptıkları kuruma da, ürünlerine de tam anlamıyla güvenmek isterler. Siz de B2B hizmet veren e-ticaret sitenizde satış hacminizi düşürecek hatalardan kaçınmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızda fayda var. İşte B2B elektronik ticarette satışlarınızı düşürebilecek o hatalar:

Hakkımızda Sayfasına Gereken Özeni Göstermemek

Elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösteren birçok kurum hakkımızda sayfasına gereken önemi vermemektedir. Oysa ayrıntılı ve şeffaf bir şekilde hazırlanmış bir hakkımızda sayfası potansiyel müşterilerinizin sizi tanıyabilmeleri ve onlara güven verebilmeniz için oldukça uygun bir yerdir. Ne kadar zamandır sektörde olduğunuzu, ürünlerinizi nasıl temin ettiğinizi ya da ürettiğinizi ve hakkınızda olumlu intiba bırakacak diğer özelliklerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Ulaşılabilir Olmamak

B2B elektronik ticaret sitelerinde iletişim bilgilerinizi paylaşmak, telefonlara ve e-postalara zamanında cevap vermek önemlidir. Bu hem karşı tarafa güven vermenizi sağlar, hem de müşterileriniz gerektiğinde size ulaşabileceklerini bilirler. Ayrıca elektronik ticaret sitenizde paylaştığınızdan daha fazlasını öğrenmek istediklerinde de size ulaşarak sorularına cevap bulabilirler.

Ürünleri Yeterince Açıklamamak

Şüphesiz tüm e-ticaret siteleri için ürün açıklamalarına özen göstermek önemli, ama kabul etmek gerekir ki B2B elektronik ticarette bu durum biraz daha önemli bir hale geliyor. Bunun ilk sebebi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi iş hacminin büyük olmasına bağlı olarak, kişilerde oluşan doğru alışveriş yaptığından emin olma ihtiyacı. Ayrıca B2B elektronik ticaret yapıyorsanız muhtemelen oldukça uzak mesafelere de ürün gönderiyorsunuz. Dolayısıyla bir çok müşterinin satın almadan önce ürünü görme ya da test etme imkanı olmuyor. Ürünü anlayabilmeleri için tek şansları da ürün görselleri ve açıklamaları olduğundan bu kısım önem kazanıyor. Bu sebeple ürün sayfasına ürünün farklı açılardan çekilmiş, açık ve net görsellerini eklemeniz, ürünle ilgili teknik özelliklerinin, boyutlarının da olduğu ayrıntılı açıklamalar yapmanız, ürünün kullanım kitapçığı, garanti belgesi v.b. dokümanları eklemeniz önem kazanmaktadır. Tabii ürünün kurulumunu, kullanımını, teknik özelliklerini açıkladığınız videolarınız varsa, bu bölümde yer vermeniz fark yaratmanızı sağlayacaktır.

Farklı Ödeme Yöntemlerine Yer Vermemek

Son olarak B2B elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösteriyorsanız mutlaka çalıştığınız kurumlara ödeme konusunda da kolaylık sağlıyor olmanız gerekir. Bu sebeple kredi kartıyla ödemeye ek olarak, havale ile ödeme, mail order gibi alternatif ödeme yöntemlerine de yer vermelisiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.