E-TİCARET SİTENİZ İÇİN ANAHTAR KELİME ARARKEN BİLMENİZ GEREKENLER

E-ticaret siteleri için “doğru anahtar kelimelerle” SEO çalışmaları yapmak oldukça önemlidir. Burada “doğru anahtar kelimeler” sözünü vurgulamamızın sebebi SEO çalışmalarının istenen etkiyi göstermesi, para ve zaman kaybı yaşanmaması için anahtar kelime seçiminde dikkatli davranılmasının gerekliliği. Biz de bu haftaki yazımızda elektronik ticaret siteniz için doğru anahtar kelimeleri ararken bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Faaliyet Alanınızla İlgili Anahtar Kelimeleri Listeleyin

Öncelikle yapmanız gereken e-ticaret sitenizde sattığınız ürün ya da hizmetlerle ilgili olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri listelemek. Listelemeyi yaparken mümkün olduğunca ayrıntıya inmeniz, mesela her bir ürün ya da hizmetle ilgili anahtar kelimeleri listelemenizde yarar var. Ayrıca bunları kategorilere ve ürün veya hizmetlere göre gruplandırmanız da önemlidir.

Benzer Anahtar Kelimeleri de Araştırın

Her ne kadar ayrıntılı bir liste oluşturmuş olsanız da, kullanıcıların arama yaptığı ve e-ticaret sitenizle ilgili olan tüm anahtar kelimeleri bilemezsiniz. Bu sebeple Google anahtar kelime planlayıcıyı ya da başka bir anahtar kelime planlama aracını kullanarak, bulmuş olduğunuz kelimelerin benzerlerini de araştırmanız gerekir.

Aranma Hacimlerini ve Rekabeti Kontrol Edin

Anahtar kelime planlama araçlarından yararlanarak seçtiğiniz kelimelerin aranma hacimlerini ve bu kelimelerdeki rekabeti ölçümlemek de önemlidir. Mesela aranma hacmi çok düşük olan bazı anahtar kelimeler için zaman harcamamayı seçebilirsiniz. Diğer yandan aranma hacmi yüksek olan kelimelere odaklanmak mantıklı gibi görünse de; eğer bunlarda rekabet yüksekse bu kelimelerle ilgili yoğun olarak çalışabileceğiniz gibi, bir sonuç elde edemeyeceğinizi düşünüyorsanız enerjinizi aranma hacmi daha az ama sonuç elde edebileceğiniz kelimelere de yönlendirebilirsiniz.

Long Tail Anahtar Kelimeleri Atlamayın

Long tail anahtar kelimeler (dört veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler) aranma hacimleri daha düşük gibi görünse de, genellikle spesifik olarak bir ürünü arayan ve satın alma ihtimali daha yüksek anahtar kelimelerdir. Mesela “İkinci El Leonard Cohen Plakları” bir long tail anahtar kelimedir ve aranma hacmi çok düşük olsa da bu aramayı yapan kişinin böyle bir plak bulduğunda satın alma olasılığı “plak fiyatları” araması yapan bir kişiye göre daha yüksektir. 

Sonuç olarak anahtar kelime araştırma işini ciddiye almanız e-ticaret sitenizin organik aramalarda yükselmesine yardımcı olacaktır. Bulduğunuz değerli anahtar kelimelerle ilgili çalışma yapmanız, dönem dönem anahtar kelime listenizi yeniden elden geçirerek, kullanıcıların değişen alışkanlıklarına göre güncellemeniz ve bu anahtar kelimelere uygun olarak yeni içerikler üretmeniz SEO çalışmalarınızın temelini oluşturacaktır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.