Yatay ve Dikey Elektronik Ticaretin Karşılaştırılması

E-Ticaret satılan ürünlerin çeşitliliğine göre, yatay elektronik ticaret ve dikey elektronik ticaret olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha açık anlatmaya çalışırsak, yatay elektronik ticaret sitesi pek çok farklı türde ürün kategorisi içerirken, dikey elektronik sitesi tek bir ürün kategorisine ya da belirli bir sektöre odaklanır. Peki e-ticarete adım atmak isteyenler yatay elektronik ticarete mi yoksa dikey elektronik ticarete mi yönlenmelidir, başka bir deyişle yatay e-ticaret mi yoksa dikey e-ticaret mi daha avantajlıdır? Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Hedef Kitle

Öncelikle yatay elektronik ticaret sektöründe ürün çeşitliliğiniz fazla olduğu için hedef kitleniz de geniş olacaktır. Dikey e-ticarette ise niş bir ürün grubunuz olduğundan hedef kitleniz de kısıtlıdır. Geniş bir hedef kitleniz olması, gereken diğer şartlar da sağlandığında daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir, ancak yazımızın devamında anlatacağımız gibi bazı maliyelerin de yükselmesine sebep olacaktır.

Kuruluş Maliyetleri

Eğer yatay elektronik ticaret yapacaksanız, çok fazla ürün kategoriniz olacağı için sanal mağazanıza bunların girişinin yapılması, nakliye ve depo maliyetleri, kullanılacak ticari yazılımların maliyetleri, iş yüküne bağlı olarak fazla personel çalıştırma zorunluluğu gibi pek çok maliyetiniz de katlanacaktır. Oysa dikey e-ticarette ürün çeşitliliğiniz sınırlı olacağı için tüm bu maliyetler de düşecektir.

Altyapı Maliyetleri

Yatay elektronik ticarette geniş bir kitleye ulaşılacağı için sanal mağazanızın da bu talebi karşılayacak, yeterli ve güvenilir alt yapıda olması gerekir. Böyle bir altyapı da maliyetlerinizi artıracaktır.

Pazarlama ve Reklam

Ülkemizde e-ticaret pazarına baktığınızda yatayda hizmet vermekte olan oldukça büyük ve güçlü kuruluşlar olduğunu görürsünüz. Bu yüzden yatay elektronik ticaret yapmak ve başarılı olmak istiyorsanız çok etkili pazarlama ve reklam faaliyetleri yürütmeniz gerekecektir ve tabi bu da maliyetlerinizi artıran bir başka etkendir. Ancak dikey elektronik ticarette niş bir ürün grubu ile niş bir hedef kitleye ulaşmanız gerekeceğinden daha düşük maliyetlerle başarı elde edebilirsiniz.

Sonuç

Gerçek şu ki, yatay elektronik ticarette daha fazla satacak ürününüz ve daha fazla bunları satın alacak insan olduğundan yüksek cirolar elde etme imkanınız vardır. Ancak zorlu rekabet koşulları ve yüksek maliyetler yatay e-ticarette başarılı olabilmek için iyi bir sermayeyi gerektirmektedir. Oysa dikey e-ticarette ürün çeşidiniz az olduğu için tüm maliyetleriniz de düşer. Buna karşılık hedef kitleniz sınırlı olduğu için iş hacminiz de daha küçük olacaktır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.