E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

E-Ticaret dünyada da ülkemizde de her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor, kullanıcılara evinden ya da işyerinden iki tıkla alışveriş ve adrese teslim kargo imkanı sağlanıyor. Ancak ülkemizde internet kullanıcıları e-ticaret sitelerini ziyaret etseler de pek çoğunun alışverişi tamamlamadan çıktığını görüyoruz. Tabii bu durumda pek çok etken rol alıyor ama e-ticaret sitesinin tasarımı, hızı ve kullanıcılara verdiği güven de oldukça önemli. Aslında önemli olan insanların vakit geçirmekten keyif aldıkları, gözlerini yormayan, onlara güven veren mümkün olduğunca sade, basit ama şık tasarımlar oluşturmak. Biz de bu yazımızda sizlere e-ticaret sitesi kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

E-Ticaret Sitesi Hızlı Olmalıdır

Unutmayın, günümüzde herkesin vakti az ve kimsenin beklemeye tahammülü yok. Bu sebeple e-ticaret sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin alışverişe devam etmesini istiyorsanız sitenizin hızlı açılmasına özen göstermeniz gerekir. Giriş sayfanızda açılışı yavaşlatan banner, reklam veya videolar varsa onları kaldırıp, hızınızı düşürmeyecek görsellere yer verin.

Anasayfa Tasarımı

İlk intiba her zaman önemlidir. Potansiyel müşterilerinizin de e-ticaret sitenizde ilk ziyaret edeceği yer anasayfanız olduğundan bu alanın tasarımı büyük önem taşımaktadır. Bu alanda kurum logonuza ve onunla uyumlu kurumsal renklerinize yer vermek müşterilerinizdeki marka algınızı artıracaktır. Bunun dışında sade, şık, kolay anlaşılır bir anasayfa tasarımı en ideal olanıdır.

Ürün Kategorileri ve Filtreler

Potansiyel müşterilerinizin gerçek müşterilere dönüşmesi için e-ticaret sitenizin kullanıcı dostu olmasını sağlamalısınız. Bir e-ticaret sitesini kullanıcı dostu yapmanın anahtarlarından biri de düzenli ürün kategorileri yapmaktır. Düzenli ürün kategorileri kullanıcıların aradıklarına kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca eklediğiniz filtrelerle en düşük fiyata göre listeleme, belirli renklere veya markalara göre listeleme ya da tükenen ürünleri gizleme gibi seçenekler sunarak ziyaretçilerinizin aradıklarına kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Arama Çubuğu

Kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarından birinin de arama çubuğu olduğunu söyleyebiliriz. Böylece potansiyel müşterileriniz kelime aramasıyla istedikleri ürüne rahatça ulaşabilirler.

Ürün Açıklamaları

Pek çok e-ticaret sitesi ziyaretçisinin alışverişi tamamlamadan e-ticaret sitesinden çıkmasının sebebi doğru ürünü bulup bulamadığından emin olmamasıdır. Bu sebeple ürünün fiyatı ve teslimat seçeneklerinin yanı sıra, ürünle ilgili mutlaka ayrıntılı bilgi verin. Mesela paket içerisinde satılan bir ürünse paketin için de kaç adet olduğunu, bir tekstil ürünüyse hangi malzemeden yapıldığını, dekorasyon ürünüyse boyutlarını ya da teknik bir ürünse tüm teknik ayrıntılarını ürün açıklamaları bölümünde kullanıcıya aktarın. Ayrıca ürünün farklı açılardan çekilmiş ve büyütülebilen fotoğraflarını da eklemeyi unutmayın.

Benzer ve Tamamlayıcı Ürünler

Ürün açıklamalarının altına benzer ve tamamlayıcı ürünleri eklemek de doğru bir davranıştır. Böylece beyaz bir gömlek bakan potansiyel müşteriniz, benzer ürünler yardımıyla daha çok beğendiği beyaz bir gömleği görüp alabileceği gibi, tamamlayıcı ürün olarak eklediğiniz kravatı da satın alabilir.

Ödeme Sayfası

E-ticaret sitesi kullanıcılarının önemli bir kısmı ödeme sayfasında işlemi gerçekleştirmekten vazgeçerler. Bunda başka bazı etmenlerin payı olsa da ödeme sayfasının karmaşıklığının da payı vardır. Bu sebeple e-ticaret sitenizin diğer sayfaları gibi ödeme sayfasının da sade ve kolay anlaşılır olmasına önem verin.

E-Ticaret Sitesi Güvenli Olmalıdır

E-ticaret sitesi kurarken tüm güvenlik önlemlerinizin alınmış olduğundan emin olmalısınız. Oluşabilecek saldırı, tehdit gibi zararlı etkilere karşı güvenlikli ve yedekleme özelliği olan sunucular kullanılması gerekmektedir. Bu noktada işinin ehli ve güvenilir kurumlarla çalışmak en doğru hareket olacaktır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.