Elektronik Ticaret Sitenizin Ürün Sayfalarını Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

Elektronik ticaret sitelerinde istenen verimliliğin alınması, satışların artırılması için ürün sayfalarının doğru düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır. Biz de bu haftaki yazımızda elektronik ticaret tüketicisinin satın alma kararını doğrudan etkileyen ürün sayfalarının nasıl optimize edilmesi gerektiği üzerinde duracağız.

Daima Sade Olun

Aslında elektronik ticaret sitelerinin tamamında sade bir tasarım kullanmak gerekmektedir. Müşterilerinizin dikkatlerinin dağılıp kaçmalarını istemiyorsanız, göz yoran renkler, kafa karıştıran bannerlar ve siteyi yavaşlatan her şeyden uzak durmalısınız.

Ürün Görsellerini Önemseyin

Müşterileriniz genellikle bir ürünü resminden beğenir, daha sonra diğer ayrıntıları incelemeye devam ederler. Bu sebeple yazılarımızda sıklıkla yer verdiğimiz gibi elektronik ticaret sitenizde farklı açılardan çekilmiş, yüksek çözünürlüklü ürün görselleri kullanmak önem taşımaktadır. Ayrıca aynı ürünün farklı renkleri varsa bunlara da yer vermeyi ihmal etmeyin, bazı tüketiciler beğendikleri ürünün birkaç farklı rengini almak isteyebilirler.  

Açıklamalarda Ayrıntılara Dikkat Edin

Sanal mağazanızda müşterilerinizin ürünler hakkında bilgi edinmelerinin tek yolu, sunduğunuz görseller ve açıklamaları incelemektir. Bu sebeple ürün açıklamalarında da açık ve net olmanız önem taşımaktadır. Mesela ürünün yapıldığı malzemeye, boyutlarına, varsa teknik özelliklerine anlaşılır biçimde yer verilmelidir.  Gereksiz uzun, süslü, anlaşılması zor cümleler kullanılmasının ise tüketicinin satın alma kararını olumsuz etkileyeceğini unutmayın.

Eylem Çağrısı Yapın

E-ticarette eyleme çağrı ifadelerinin, tüketicilerin satın alma kararında etkili olabildiği biliniyor.  Bu sebeple “Sepete Ekle” butonlarının yanı sıra, ürün açıklama bölümünde de “Hemen Al” gibi harekete geçirici ifadeler kullanmanız etkili olabilir.

Kullanıcı Yorumlarına Yer Verin

Elektronik ticaret tüketicilerinin çoğu bir ürünü satın almadan önce, ürün hakkında yapılan yorumları incelemektedir. Bu sebeple ürün sayfalarınızın altında kullanıcı yorumlarına ya da puan sistemine yer vermeniz satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.  

Tamamlayıcı Ürünler İlave Edin

Sanal mağazanızda ürün sayfalarınızın altında tamamlayıcı ürünlere yer vermeniz, hem müşterilerinizin işini kolaylaştırmanızı hem de satışlarınızı artırmanızı sağlayabilir. Örnek verecek olursak, spor malzemeleri satan bir e-ticaret siteniz varsa, tenis raketi ile ilgili bir ürün sayfasının altına tenis ayakkabısı ve tenis kıyafetlerine de tamamlayıcı ürün olarak yer verebilirsiniz.

“Elektronik Ticaret Sitesi Tasarımları Nasıl Olmalıdır” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.