E-Ticaret Sitenizde Kullanacağınız Görsellerin Özellikleri Ne Olmalıdır?

Görsellik günümüzün her alanında önemli olsa da sanal dünyada özel bir öneme sahiptir. E-Ticaret sitelerinde ise görsellerinizin mağaza vitrininizi oluşturduğunu söyleyebiliriz. Elektronik ticaret sitelerinde hem tüketicilerin dikkatini çekmek, beğenisini kazanmak; hem de ürün açıklamalarını desteklemek için çözünürlüğü yüksek, doğru açılardan çekilmiş, estetik ve ilgi çekici görseller kullanılması gerekmektedir.

Yüksek Çözünürlük

Öncelikle e-ticaret sitenize yükleyeceğiniz görsellerin yüksek çözünürlüğe sahip, net ve kaliteli görseller olmasına dikkat etmelisiniz. Görsellerinizi “jpeg” ya da “png” formatında ekleyebilirsiniz. “Png” çözünürlük olarak oldukça iyi bir formattır ama dosya boyutu yüksek olduğu için sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir. Bu nedenle zaman zaman renklerde hafif bir kayba sebep olsa da “jpeg” daha avantajlıdır ve daha sık tercih edilmektedir.

Farklı Açılar

E-ticaret müşterilerinin alacakları ürün hakkında (özellikle daha önce görmedikleri bir ürünse) en çok fikir edindikleri alan ürünün görselleridir. Bu sebeple farklı açılardan çekilmiş, çok sayıda fotoğraf eklemeniz onlara kolaylık sağlayacağı gibi, satın alma olasılıklarını da artıracaktır.

Arka Plan

E-ticaret sitenizdeki ürünlerinizin fotoğraf çekimi yapılırken, ürününüzle kontast oluşturarak ürününüzün öne çıkmasını sağlayacak bir arka plan seçmeye dikkat edin. Sıklıkla düşülen hatalardan biri beyaz ürünlerin yine beyaz arka planla çekilmesidir. Bu tip durumlarda ürünün özellikleri genellikle net görünmz. Oysa renkli bir fon kullanmak hem daha dikkat çekici olacak, hem de ürünün daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.  

Sadelik

Sade görsellerin her alanda daha çok tercih edilmeye başlandığını gözlemlemişsinizdir. Elektronik ticaret siteniz için de sade görseller tercih etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Fotoğraf çekimi yapılırken ürününüzün yanına bazı tamamlayıcılar eklenmesinin daha estetik bir görünüm sağladığını kabul ediyoruz, ama dikkat etmeniz gereken fazla abartmamak ve diğer ürünlerin asıl ürününüzün önüne geçmesine izin vermemek.  

Arama Motoru Uyumluluğu

E-ticaret sitelerinde sıklıkla ihmal edilen bir ayrıntı da görsellerin arama motorlarına uygun olarak kaydedilmesidir. Unutmayın kullanıcılar ürünleri belli kelimelerle ararlar, ürününüzün doğru kelimelerle arandığında listelemesi önem taşımaktadır. Mesela bir kazağı kazak-1 diye kaydetmek yerine “siyah-yün-kazak” diye kaydetmek doğru zamanda listelenmesini sağlayacaktır.

Mobil Uyuma Dikkat

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olması, tüm cihazlarda rahatlıkla görüntülenebiliyor olması çok önemlidir. Siteniz mobil uyumlu olmadığında ürün görsellerini rahatça incelemeyen müşterileriniz alışverişten vazgeçecektir.

“Elektronik Ticaret Sitesi Tasarımları Nasıl Olmalıdır?” başlıklı yazımız için tıklayınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.