Elektronik Ticaret Sitesi Bloğunda Ne Paylaşılır?

Eğer elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösteriyor ya da göstermeyi planlıyorsanız bloğunuzu doğru kullanmanın hem alan adınızın hem de marka değerinizin artışında oldukça etkili olacağını bilmeniz gerekir. Pek çok e-ticaret firması düzenli ürün girişlerini yapmakta, ürün açıklamalarını yazmakta, ancak aynı özeni bloğuna göstermemektedir. Oysa elektronik ticaret sitenizin bloğu, hedef kitlenize ulaşmak, onlarla markanız arasında duygusal bağ kurmak ve onlara ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak için oldukça iyi bir araçtır. Unutmayın bloğunuzu ziyaret eden insanlar, onlarda yaratabileceğiniz algı sayesinde, ihtiyaçları olduğunda elektronik ticaret sitenizi de ziyaret edecektir. Peki, elektronik ticaret sitesinin bloğunda ne paylaşılır? Biliyoruz, içerik pazarlama kolay bir iş değildir, ancak size vereceğimiz tüyoları uygularsanız zamanla başarıyı yakaladığınızı göreceksiniz.

Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin

Elektronik ticaret sitenizin hedef kitlesi bloğunuzun da hedef kitlesidir. Peki bu insanlar nelerle ilgilenir, neyi merak eder, daha da açıkçası arama motorlarında hangi sorular ya da anahtar kelimelerle arama yaparlar? Bu soruların cevabını vermek size ne tür paylaşımlar yapacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

İçerik Planı Oluşturun

Elektronik ticaret sitenizin potansiyel müşterilerinin ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak içerik planı oluşturun. İçerik planınızda tabii ki ürünlerinizle ilgili konulara yer vereceksiniz, ama hem okuyucularınızı sıkmamak hem de ileride konu sıkıntısı çekmemek için sektörünüzle ilişkili başka konulara da yer verin. Mesela elektronik ticaret sitenizde ayakkabı satıyorsanız, bloğunuzda bir hafta “Kış Soğuklarında Kullanılabilecek Beş Ayakkabı” başlıklı, ürünlerinizi içeren bir yazı yazarken, bir sonraki hafta “Ofis Stiliniz İçin Olmazsa Olmazlar” başlıklı bir makale yazıp bazı kıyafetlerle birlikte, onları tamamlayacak kendi ürünlerinize de yer verebilirsiniz. İçerik planınızda dikkat etmeniz gereken bir başka husus yazılarınızı düzenli aralıklarla paylaşacak şekilde plan yapmanızdır. Çünkü arama motorları düzenli paylaşım yapan web sitelerinin güncel olduğunu düşündüğünden onları arama sorgularında üst sıralarda çıkartır.

Başlık Seçimine Dikkat Edin

Başlığınız ne kadar dikkat çekici olursa, yazınızın okunma olasılığı da o kadar yüksektir. Ancak başlığınızın içerikle uyumlu olmasına da özen gösterin ki başlığı merak edip yazıyı açan kullanıcılar ilgilerini kaybetmeden tamamını okusunlar ve bloğunuzu takip etmeye devam etsinler.

Özgün ve Kaliteli İçerikler Paylaşın

Yazılarınızı okuyan kişilerin buna devam etmesi için ilgi çekici, onlara fayda sağlayan, kaliteli içerikler paylaşmanız gerekir. Yaratıcılığınızı biraz zorlayın.

Görselliği İhmal Etmeyin

Yazılı içeriğinizi dikkat çekmesi ve sıkıcılıktan uzaklaşması için mutlaka görsel içerikle destekleyin. Konuyla ilgili güzel fotoğraflar koyabileceğiniz gibi infografiklerden de yararlanabilirsiniz.

Ürünlere Link Vermeyi Unutmayın

Yazılarınızda bahsettiğiniz ürünlerinizin elektronik ticaret sitenizdeki linklerini de mutlaka paylaşın. Böylece yazıyı okurken ürünü beğenen potansiyel müşterileriniz ürünü rahatlıkla inceleyebilir hatta satın alabilirler.

SEO’ya Önem Verin

Yazınızın arama sorgularında kolayca bulunabilmesi ve elektronik ticaret sitenizin anahtar kelime aramalarında üst sıralarda çıkarak değer kazanması için yazınızı yazarken SEO kurallarına dikkat edin. Url ve başlık seçiminizi SEO’ya uygun yapın, anahtar kelimelerinizi yazınızın %3 - %4’ünde kullanın.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.