Sanal Mağaza Satışlarınızı İnternet Reklamcılığı ile Artırın

Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler sanal mağaza sahiplerinin de satışlarını etkiledi. İçinde bulunduğumuz dönemde tüketici davranışlarının değiştiği bir gerçek. Bu durum ticaretin diğer alanlarında olduğu gibi e-ticarette de bazı müşterilerin kaybedilmesi anlamına gelebilir, ancak unutulmaması gereken aynı zamanda yeni müşterilerin de kazanılabileceğidir. Bir başka gerçek de, daha önce çok satılan bazı ürünler artık eskisi kadar tercih edilmezken, bazı ürünlerin ön plana çıkacağıdır. Bir başka deyişle, tüketici tasarruf etmeyi tercih etse de belirli ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır; ancak bu ihtiyaçları eskiye göre daha düşük maliyetli ürünlerle karşılamayı tercih edebilir. 

Diğer taraftan pazardaki müşterileri sanal mağazaya çekmek için her zaman önemli olan reklam faaliyetleri, işlerin durgun olduğu dönemlerde daha fazla önem kazanır. Elbette kârlılık için reklam bütçesinin en verimli şekilde kullanılarak doğru hedef kitleye ulaşılması önemli. Sanal mağaza müşterilerinin genellikle günün önemli bir bölümünü online olarak geçirdiği de göz önünde bulundurulunca internet reklamcılığı; direkt hedef kitleye ulaşılabilme, ölçümlenebilme ve diğer reklam mecralarına göre daha az maliyetli olma gibi özellikleri ile sanal mağaza satışlarının artırılması için oldukça avantajlı bir yöntem. Biz de bu yazımızda sizler için internet reklamları ile sanal mağaza satışlarını nasıl artırılabileceğinden bahsedeceğiz.

Hangi Ürünleri Ön Plana Çıkartacağınıza Karar Verin

Yazımızın başında değindiğimiz bir başka konu da bu dönemde farklı ürünlerin ön plana çıkacağıydı, bu sebeple işe hangi ürünlerin daha çok satılacağını değerlendirerek başlayın ve onlarla ilgili reklam verin. Mesela daha önce deri çanta tercih eden müşterileriniz bu dönemde sentetik materyalden olanları tercih ediyor olabilir, belki de daha düşük maliyetli ürünleri ön plana çıkartarak sürümden kazanmanız daha doğru bir stratejidir. Bir başka örnek verecek olursak; günümüzde müşteriler yeni bir akıllı telefon almayı erteleseler de; tasarruflu ampul ya da termostat gibi uzun vadede onlara kâr getirecek ürünlere yönelebilirler.

Kampanya Yapacaksanız Tam Zamanı

Elbette satışları artırmanın en etkili yollarından biri de kampanya yapmaktır. Eğer yılın belli dönemlerinde kampanya yapmayı planladıysanız, şu an tam zamanı. Alışveriş giderini kısmak isteyen müşteri pantolon aldığında gömleği indirimli alacağını fark ettiğinde, başka bir e-ticaret sitesine daha bakmak yerine sanal mağazanızdan almayı tercih edecektir. Elbette kampanyalarınızı internet reklamları ile duyurmanız olmazsa olmazdır.

Doğru Hedef Kitle

Sanal mağaza satışlarınızı artırmak için reklam verirken en önemli etkenlerden birinin doğru hedef kitleye ulaşmak olduğunu zaten biliyorsunuz. İnternet reklamlarında bölge, cinsiyet, yaş, eğitim, ilgi alanları gibi birçok değişken seçebilir; kolaylıkla doğru hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi İstediğiniz Yerden Seçebilirsiniz…

Yazımızın başında sanal mağaza mevcut müşterilerinin bir kısmını kaybetseniz de yenilerini kazanabileceğinizi söylemiştik. Günümüzde ihracatın önemi daha da arttı. Eğer sanal mağazanızı yurt dışına da açmak ve farklı ülkelerde satış yaparak, yeni müşteriler edinmek istiyorsanız internet reklamcılığı tam size göre. İnternet reklamları ile dünyanın herhangi bir yerindeki, hedef kitlenizde bulunan internet kullanıcılarına erişebilir, ürün ya da hizmetlerinizin reklamını yapabilirsiniz.

Farklı Reklam Yöntemleri ve Farklı Mecralar

Google Adwords reklamları; arama ağı kampanyaları, alışveriş kampanyaları, görüntülü reklam ağı kampanyaları, youtube kampanyaları ve gmail kampanyaları gibi farklı reklam yöntemleri ve mecra seçenekleri sunar. Diğer taraftan sosyal medya reklamlarını kullanarak bu tarafta kaçırdığınız müşterileri, orada yakalama şansınız olabilir. Aslında en ideali reklam bütçesini uygun bir şekilde mümkün olduğunca fazla mecraya bölüştürmektir.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.