B2B’de Başarılı Elektronik Ticaret İçin Yapmanız Gerekenler

B2B’de Başarılı Elektronik Ticaret İçin Yapmanız Gerekenler

B2B faaliyet gösteren elektronik ticaret siteleri (bir şirketin distribütör ya da bayilerine toptan satış yaptığı), B2C faaliyet gösteren elektronik ticaret sitelerine (doğrudan son kullanıcıya satış yapan) benzer yapıda olsalar da, bazı özellikleriyle farklılaşmaları gerekir. Genellikle aynı müşterilere tekrar tekrar satış yapan B2B e-ticaret siteleri, sepet tutarının da çoğu zaman daha yüksek meblağlarda olmasından dolayı bazı ayrıntılara B2C e-ticaret sitelerinden daha fazla önem vermelidir.

B2B Elektronik Ticaret Siteleri Güven Vermelidir

Güven iş hayatının her alanında önemli tabii. Ancak B2B elektronik ticaret sitelerinde şirketler genellikle yüklü miktarda ürün çekmeyi tercih ettikleri için, bu konu biraz daha hassaslaşıyor. E-ticaret aracılığıyla sizden alışveriş yapacak kurumların güvenini sağlamak için “İletişim” bölümünüzde mutlaka açık adresinizi, ulaşılabilir telefon numaralarınızı ve e-posta adresinizi paylaşmalısınız. ”Hakkımızda” bölümünüzde kim olduğunuzu, kaç yıllık bir kurum olduğunuzu, neler yaptığınızı ayrıntılarıyla anlatmak da sizi yeni tanıyan müşterileriniz için yardımcı olacaktır. Aynı şekilde daha önce iş yaptığınız kurumlara “Referanslar” listesinde yer vermek de olumlu bir etki yaratacaktır.

Ürün Açıklamalarına Dikkat Edin

Elektronik ticaret sitelerinde insanlar alacakları ürünü elle tutup, canlı canlı göremedikleri için kararsız olurlar. B2B elektronik ticarette ise harcanan para ve alınan sorumluluk arttığı için bu durum daha zorlayıcı olabilir. Onların bu kararsızlığını engellemek için elektronik ticaret sitenizde ürünlerinizle ilgili merak edilebilecek her şeyi paylaştığınızdan emin olun. Mesela yüklü miktarda mal çekecek bir kurum için ürünün ambalaj boyutları ya da raf ömrü önemli konulardır, bu tür ayrıntıları atlamamaya özen göstermelisiniz. Eğer elinizde katalog, kullanma kılavuzu ya da teknik dokümanlar varsa ürün açıklamalarına bunları da eklemeniz, hatta bunların indirilebilir olması faydalı olacaktır. Ayrıca dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi videoların elektronik ticarette de değer katacağını hatırlatalım. Ürünlerinizin varsa tanıtım filmlerini eklemeniz onları müşterileriniz için daha canlı ve anlaşılır hale getirecektir.

Kuruma Özel Hesaplar Açın

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi B2B elektronik ticaret sitelerinden genellikle aynı kurumlar alış veriş yapacağı için, işlerini kolaylaştırmak amacıyla onlara özel hesap açmanız faydalı olacaktır. Böylece daha önce yaptıkları alışverişleri onlara hatırlatabilir, onları ürün aramaktan kurtarabilirsiniz. Ayrıca bir kurumdan birden fazla kullanıcı da elektronik ticaret sitenizden alışveriş yapıyor olabilir, karışıklığa sebep olmamak için her birine ayrı hesap açmayı da ihmal etmemelisiniz. Böylece hangi siparişi kimin verdiği de takip edilebilir olacaktır.

Bilnex E-Ticaret sitesinin nasıl kurulacağını öğrenmek için tıklayınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.