Online Pazar Yerleri mi, Kendi E-Ticaret Siteniz mi?

Eğer e-ticaret sektörüne ilgi duyuyor ancak henüz ne yapacağınıza tam anlamıyla karar vermediyseniz, siz de bir çok girişimci gibi online pazar yerlerinde mağaza açmanın mı, yoksa kendi elektronik ticaret sitenizi kurmanın mı daha doğru olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Her ne kadar bu sorunun net bir cevabı olmasa, satmayı planladığınız ürünlerin türünden sermayenizin miktarına kadar pek çok etkene bağlı olarak değişecek olsa da sizin için her iki platformun da avantaj ve dezavantajlarını değerlendireceğiz.

Site Maliyetleri

Kendi e-ticaret sitenizi kurmanız durumunda; site altyapısının kurulumu, belirli aralıklarla bakımının yapılması ve site güvenliğinin sağlanması gibi konular için belli bir miktar para ayırmanız gerekecektir. Diğer taraftan online pazar yerlerinde size altyapı doğrudan sağlanıyor, teknik konularda ise sorumluluk onlara ait. Ancak online pazar yerlerine de belli bir aylık ücret ve sattığınız ürünler üzerinden komisyon ödemeniz gerekir.

Hedef Kitleye Ulaşmak

Ticaretin her alanında olduğu gibi e-ticaret sektöründe de en önemli konulardan biri doğru hedef kitleye ulaşmaktır. Online pazar yerlerinin belirli bir hedef kitlesi olduğu bir gerçek. Ancak niş bir alanda hizmet göstermiyorsanız, rekabet de yüksek olacaktır. Bu durumda da yeterli miktarda reklam bütçesi ayırmamanız halinde rakiplerinizin arasından sıyrılmanız mümkün olmayacaktır. Kendi e-ticaret siteniz kurduğunuzda ise hedef kitlenizi siteye çekebilmeniz için ya öncesinde oluşturulmuş bir marka değeriniz olması gerekir ya da siteyi kurduktan sonra marka değerini yaratmanız gerekir. Bu da yine dijital pazarlama ve reklam çalışmalarıyla mümkün olabilecektir.

İçerik Yönetimi

Marka değerinden bahsetmişken e-ticaret sitenize gireceğiniz yazılı ve görsel içeriklerle marka değerinize büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz, ancak online pazar yerleri size bu imkanı sağlamayacaktır.

Uyulması Gereken Kurallar

Online pazar yerlerinde genellikle ürünlerin siteye yüklenmesi sırasında yapılacak açıklamalar, görsellerin boyutları gibi bir takım kurallar vardır. Oysa kendi e-ticaret siteniz olması durumunda çok daha özgür hareket edebilirsiniz.

Bilnex E-Ticaret olarak yalnızca bir günde elektronik ticaret sitenizi kurmanızı sağlıyoruz. E-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi için tıklayınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.