Elektronik Ticaret Siteniz İçin Etkili Pazarlama Stratejisi Geliştirme

Her iş kolunda olduğu gibi elektronik ticarette de etkili bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız vardır. Elbette hazırladığınız strateji ve planlar, yıl içerisinde oluşacak gelişmelere, alacağınız geri bildirimlere göre değişecektir; ancak en baştan nasıl bir yol izleyeceğinizi ana hatlarıyla belirlemezseniz rüzgâr nereden eserse oraya savrulursunuz ve işinizi geliştiremezsiniz. Bu sebeple, bu yazımızda, e-ticaret alanında faaliyet gösterenler için, etkin bir pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulabileceğini açıkladığımız bir rehber hazırladık.  

Önce Hedef Belirleyin

Öncelikle bir elektronik ticaret firması olarak nelere ulaşmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bir yıl içerisinde pazarda nasıl konumlanmak, ne kadar bilinirlik yaratmak ve ne kadar satış yapmayı bekliyorsunuz? Bir başka deyişle “bir yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” sorusunun cevabını vermeniz gerekiyor. Böylece amacınızı belirleyip o amaca ulaşmak için eylem planınızı hazırlayabilirsiniz.

Hedef Kitleniz Kimler?

Artık elektronik ticaret sitenizin ne kadar tanınır olabileceği ve ne kadar satış yapabileceğiniz hakkında hedefleriniz var. Peki, bu bilinirliği hangi hedef kitlelere sağlayacaksınız ve ürünlerinizi/hizmetlerinizi kimlere satacaksınız? Hedef kitlenizi tanımak; yaş, cinsiyet, medeni durum, yaşadıkları şehir, ilgi alanları ve elbette ekonomik durumları hakkında fikir sahibi olmak pazarlama stratejiniz için kilit konulardan biridir. Böylece hedef kitlenize hangi kanallardan ve ne tür içeriklerle ulaşacağınızı bilirsiniz.

Rakipleriniz Kimler?

İşe başlamadan önce rakip analizi yapmak hem onların hm de sizin güçlü ve zayıf yönlerini görmenizi sağlayacak ve rekabet için hangi özelliklerinizi vurgulamak, hangi özelliklerinizi geliştirmeniz gerektiği konusunda size ipucu verecektir. Rakiplerinizin kullandığı yöntemler size de ipucu niteliğindedir. Sanırız, burada esinlenseniz bile taklitten uzak durmanızı hatırlatmamıza gerek yok.

Yaratmak İstediğiniz Marka Algısı Nedir?

İşe başlamadan önce hedef kitle üzerinde nasıl bir algı yaratmak istediğinize de karar vermeniz gerekir. Ön plana çıkarmak istediğiniz özellikler neler? Uygun fiyat mı, hız mı, servis kalitesi mi ya da lüks bir maka olarak mı algılanma istiyorsunuz? Potansiyel müşterilerinizin markanızla hangi duyguları bağdaştırmasını istediğinize karar vermeniz ve pazarlama stratejinizi bunun üzerine kurmanız gerekir. 

Bütçeniz Ne Kadar?

Pazarlama stratejinizi belirlerken yıllık bütçenizi belirlemeniz, nereye ne kadar para yatıracağınızı da planlamanız gerekir. Aksi takdirde kampanya dönemleri gibi bütçenizi artırmanız gereken dönemlerde işler karışabilir.  

Hedef Kitlenize Hangi Kanallardan Ulaşacaksınız?

Elektronik ticarette faaliyet gösteriyorsanız elbette dijital mecralar içerik paylaşımı ve reklam için en uygun mecralardır. E-ticaret siteleri için Google reklam modellerinin çok etkili olduğu bir gerçek. Diğer taraftan marka algınızı güçlendirmek için sosyal medyanın gücü de yadsınamaz. Ancak, burada herkes yapıyor diye hedef kitlenizle çok da ilgili olmayan kanallarda bulunmak yerine paranızı ve enerjinizi hedef kitlenizin bulunduğu kanallara yönlendirmek önemli. Örneğin B2B bir iş yapıyorsanız Linkedin, anne - bebek ürünleri satıyorsanız Facebook ve özellikle Instagram, 25 yaş altı gençleri hedefliyorsanız Snapchat daha uygun mecralar olabilir.

Takvim Oluşturun

Yılbaşı, Sevgililer Günü,23 Nisan, Anneler Günü, Babalar Günü, bayramlar ve diğer kampanya dönemleri… Yılın hangi dönemlerinde ne tür kampanyalar yapacaksınız? Bunları hangi kanallardan ne kadar bütçe ile duyuracaksınız? Kampanya dışında kalan dönemlerde hangi yöntemlerle, hangi kanallardan, ne sıklıkta paylaşımlarda bulunacak ve ne kadar reklam bütçesi kullanacaksınız? Artık tüm bunların cevabını vererek bir takvim oluşturmanız ve bütçenizi paylaştırmanız gerekiyor.  

Elektronik ticarette kampanya yönetimini ayrıntılı olarak incelediğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.