ELEKTRONİK TİCARET SİTELERİNDE GÖRSEL OPTİMİZASYONU

Elektronik ticaret sitesi tasarımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de görsel optimizasyonudur. Görsel içeriğinizin doğru şekilde düzenlenmesi; hem kullanıcıların ürünlerle ilgili yeterli fikir sahibi olarak satın alma eğilimlerinin artmasına, hem de görsel SEO’sunun (arama motoru optimizasyonu) gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bir başka deyişle uygun şekilde yüklenmiş görseller hem kullanıcı deneyimini iyileştirecek, hem de görsellerinizin ve web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda listelenmesini sağlayacaktır. Peki, e-ticaret sitenizin görsel optimizasyonu için neler yapmanız gerekir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Doğru Formatta Dosyalar Kullanın

E-ticaret sitesi görselleri genellikle JPEG veya PNG formatında olur. Aslında JPEG görsel kalitesi iyi ve PNG’yle karşılaştırıldığında boyutları daha düşük olduğu için daha kullanışlıdır. Diğer taraftan PNG logo gibi arkası boş (transparan) kalması gereken görsel formatları için uygundur. Eğer hareketli görseller (animasyonlar kullanmak istiyorsanız) GIF kullanmanız uygun olacaktır.

Görsel SEO Çalışması İçin:

  1. Görsel dosya isimlendirmesi: Bir görseli yüklemeden önce dosya adını doğru düzenlemelisiniz. Dosya adını oluştururken o görselin hangi anahtar kelime aramalarında görünmesini istiyorsanız ondan yola çıkabilir; ürün adı, modeli, rengi gibi ayrıntıları kullanabilirsiniz. Diğer taraftan dosya adının çok uzun olmaması gerekir, çünkü bu dosya adını URL olarak kullanırsanız URL yapısı çok uzun olacaktır.
  2. Görsel URL’si: Arama motorlarının görselleri listelemesinde URL yapısının da rolü vardır. Dolayısıyla URL’lerinizde de anahtar kelimeleri kullanmanız mantıklıdır. Görselin içeriğiyle ilgili (adı, modeli, rengi) kelimeleri kullanabilirsiniz.
  3. Açıklama Alanı: Görsel eklerken açıklama alanının oldurulması da arama ağlarında görünür olması için önemli bir ayrıntı. Görsele uygun bir açıklama eklemeyi unutmayın.
  4. Mobil uyumluluk: Mobil uyumluluğun SEO için önemini biliyoruz, elbette bu görseller için de geçerli. Görsellerinizin mobil uyumluluğundan emin olun.
  5. Görsel boyutlarını optimize edin: Görsellerin dosya boyutlarının fazla büyük olmaması sitenin yüklenme hızı ve SEO için önemlidir. Görsel dosya boyutlarının en fazla 150-200 kb olması gerekir. Böylece sayfalarınız daha hızlı bir yükleneceği için kullanıcı deneyimi gelişecektir. Diğer taraftan görsellerinizin büyüklüğü ya da çözünürlüğü gerekenden düşük de olmamalı. Çok küçük görseller kullanırsanız görüntü bulanıklaşır ve piksellenir.

Elektronik ticaret sitesi kurulumu ve bu konudaki sorularınız için bizime iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.