Sanal Mağazanızda Sepeti Terk Eden Müşteriyi Nasıl Geri Kazanırsınız?

Eğer bir sanal mağaza sahibiyseniz ya da sanal mağaza yönetimi gerçekleştiriyorsanız ve google analytics kullanıyorsanız, potansiyel müşterilerinizin ne kadar sıklıkla e-ticaret sitenizi sepette terk ettiğini mutlaka gözlemlemişsinizdir. Üstelik basit bir mantıkla bu müşteri adaylarının son anda satın almaktan vazgeçmeyip; satışı tamamlamış olma ihtimallerini düşünmek, size cironuzu ne kadar artırabileceğinizi de işaret etmiştir. Peki ya sepeti terk eden potansiyel müşteriler gerçek müşterilere dönüşseydi? Aslında bu müşterileri kazanmanın bir kaç yolu var ve bu haftaki yazımızda bu konuya değineceğiz. Ancak şunu önceden belirtelim, bu yöntemleri uygulamak için sanal mağaznızın trafiğini anbean takip ediyor olmanız ve mümkün olduğunca hızlı aksiyon almanız gerekiyor. Çünkü elektronik ticarette, sepeti terk eden bir potansiyel müşterinin muhtemelen o ürüne ihtiyacı vardır ve sizden değilse bir başkasından alacaktır. Sizinse bu müşteriye o başka bir kanaldan alışverişini tamamlamadan önce ulaşmanız gerekmektedir.

Kişiye Özel E-Mail Gönderin

Sanal mağazanızda sepeti terk etmiş olan müşterinizin doğrudan ismine göndereceğiniz e-mail ile o üründe kendisine özel %5 indirim yaptığınızı söyleyin ve zaten diğer bilgileri kayıtlı olan müşterinize sadece %5 indirimli ödemeyi yaparak satın almayı gerçekleştirebileceği bir link gönderin. Birçok geri dönüş aldığınızı göreceksiniz, ne dersiniz %5 indirimli satış yapmak, hiç yapamamaktan daha iyi değil mi?

Kişiye Özel SMS Gönderin

Sanal mağazanızda sepeti terk eden kişinin ismine SMS göndermek hemen hemen e-mail göndermekle aynı mantıkla işliyor. Ama önemli bir fark olduğunu belirtmekte fayda var: İnsanlar SMS’lerini e-maillerinden daha sık kontrol ediyor, dolayısıyla SMS gönderdiğiniz kişilerden alacağınız geri dönüşler e-maillere nazaran çok daha fazla olacaktır.

En İyisi Telefonla Ulaşmaktır

Sanal mağazanızda sepeti terk eden müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmenin en etkin yolu, onlara telefonla ulaşmaktır. Çünkü hem bir insanı telefonla ikna etme ihtimaliniz daha yüksektir, hem de açıkçası müşterinizin son anda alımdan vazgeçmesinin sebebi ürünün hangi materyalden yapıldığını anlayamamış olmasından ya da beden konusundaki endişesinden tutun da fiyatın yüksek olmasına kadar pek çok unsur olabilir. Eğer sanal mağaza müşterinizin sıkıntısına telefonda çözüm bulabilirseniz, satışı kapatmanın yanı sıra pazar araştırmanıza da katkı sağlayabilirsiniz.

“Sanal Mağaza Müşterileri Neden Sepeti Terk Ediyor?” başlıklı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.