Elektronik Ticarette Sosyal Medya Yönetimi

Elektronik ticaret sitelerine en çok müşteri organik trafik vasıtasıyla geliyor olsa da, ikinci sıradaki müşteri çekme yöntemi sosyal ağları kullanmaktır. Pek çok elektronik ticaret sitesi sosyal medyayı bu amaçla kullanıyor. Ancak sosyal medyadan yeterince yararlanmak için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bu yazımızda elektronik ticaret sitenizi desteklemek için nasıl bir sosyal medya stratejisi oluşturmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

İçerik Kraldır

Her alanda olduğu gibi sosyal medyada da içerik kraldır. Amacınız elektronik ticaret olabilir, ancak insanların sosyal medyayı genellikle zihinlerini dağıtmak için kullandıklarını unutmayın. Sadece ürünlerinizi paylaşmanız onlara sıkıcı gelebilir ve sayfanızı takip etmeyi bırakabilirler. Bu yüzden içerik planınızı yaparken mümkün olduğunca farklı konulara da değinmeye çalışın. Mesela çocuk ürünleri satan bir sanal mağaza sahibiyseniz, çocuklarla ilgili özel günleri, ya da çocuklarla ilgili gündemdeki gelişmeleri atlamayın. Sosyal medya sayfalarınızdaki takipçileriniz potansiyel müşterilerinizdir, onlarla aranızdaki bağı kuvvetlendirirseniz zaman içerisinde e-ticaret sitenizi de ziyaret edeceklerdir, yeter ki sıkıcı olmayın. İçeriklerinizi resim, gif, video ve blog makaleleri olarak hazırlayabilirsiniz.

İçerik Takvimi

Bazı elektronik ticaret firmalarının sosyal medya hesaplarında aynı gün art arda paylaşım yapıldığını, daha sonra ise birkaç gün hiçbir şey paylaşılmadığını görüyoruz. Bu büyük bir hatadır. Çok sık paylaşım yaptığınızda insanları sıkarsınız, gönderilerinizin etkileşimleri düşer ve takipçileriniz sayfanızdan ayrılabilirler. Paylaşım yapmadığınızda ise unutulursunuz ve tabii ki elektronik ticaret sayfanıza da trafik olmaz.  

İletişim İçinde Olun

Sosyal medya takipçilerinizle daima iletişim içerisinde olun. Yorumlarını ve mesajlarını takip edip, cevaplamayı ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle elektronik ticaret sektöründeyseniz ürünün fiyatını ya da nasıl satın alacaklarını soruyor olabileceklerini unutmayın.

Hala Trafik Yok mu?

Tüm bunları yaptığınız halde henüz sosyal medyadan elektronik ticaret sitenize bir trafik alamıyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın sosyal medyadan sitenize trafiğin artması için öncelikle sosyal medyadaki etkileşiminizin artması gerekiyor. Organik olarak elde ettiğiniz etkileşimi facebook ve instagram reklamlarıyla destekleyebilirsiniz. Ayrıca facebook’tan doğrudan elektronik ticaret sitenizin trafiğini artırmaya yönelik reklam da verebileceğinizi hatırlatalım.

Son olarak biraz sabırlı olmanız gerektiğini belirtmekte fayda görüyoruz. Sosyal medya elektronik ticaret sitelerine trafik sağlamak için çok uygun bir araç. Siz düzenli bir şekilde kaliteli içerikler paylaşmaya devam ettiğinizde, sosyal medyadaki etkileşimin ve elektronik ticaret sitenize de trafiğin zamanla arttığını göreceksiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.