SANAL MAĞAZANIZDA ÜRÜN İÇERİKLERİNİZİ OLUŞTURURKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Sanal mağaza yönetiminde en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri de ürün içerikleridir. Sanal mağazanızı ziyaret eden kullanıcılar ürünü kullanma - deneme, ürüne dokunma imkânları olmadığı için (eğer ürünü daha önce kullanmamış ya da başka bir yerde denememişse) ihtiyacı olan tüm bilgileri ürün açıklamasından edinecektir. Dolayısıyla ürün açıklamalarının satın alma kararı üzerinde doğrudan etkisi vardır. İşte e-ticaret sitelerine ürün eklerken, potansiyel müşterileri satın almaya teşvik etmek için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Biz de bu yazımızda ürün içeriklerini oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Doğru İsimlendirme

Öncelikle ürünlerinizi isimlendirme konusunda titiz olmalısınız. Elbette ürünlere isim koyarken yaratıcı olmak, albenisi yüksek isimler kullanmak önemli, ancak hem kullanıcıların site içi arama yaptıklarında aradığı ürünü kolay bulması hem de SEO açısından, kullanıcı gibi düşünüp arama yapılacak kelimeleri içeren isimlendirme yapmak gerekiyor. Örnek verecek olursak üzerindeki deseninden dolayı bir bez çantaya “Bir Yaz Gecesi Çanta” demek kulağa hoş geliyor olabilir; ancak kullanıcılar bez çanta alacakları zaman aramayı genellikle “bez çanta” diye yaparlar. Dolayısıyla ideal isimlendirme “Bir Yaz Gecesi Bez Çanta”dır.

Teknik Özellikler

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sanal mağazadan alışveriş yapan kullanıcılar ürünü yakından göremedikleri ve deneyemedikleri için ürün görselleri ve açıklamalarıyla kendileri için uygun ürünü seçmek durumundalar. Dolayısıyla ürün açıklamasında vereceğiniz teknik özellikler ürün seçiminde ve satın alma kararında oldukça etkili. Mesela elektronik eşyaların teknik özelliklerine genellikle ayrıntılı olarak yer veriliyor, ayrıca bunlarla ilgili internette başka kaynaklar da bulmak mümkün. Ancak züccaciye, tekstil, bijuteri gibi farklı sektörlerde bu konu atlanabiliyor. Oysa yine çanta örneğinden gidecek olursak kullanıcının ürün fotoğraflarından her şeyi anlama şansı yok. Çanta almak isteyen bir kişi genellikle çantanın boyutlarının ne olduğunu, hangi malzemeden üretildiğini, içinde kaç tane göz olduğunu, bu gözlerin fermuarlı mı fermuarsız mı olduğunu bilmek ister. Özetle ürün her ne olursa olsun, teknik özellikleri ayrıntılı olarak paylaşmak kullanıcıların karar vermesini ve sizin de satış yapmanızı kolaylaştırır.

Kullanım Alanları

Özellikle niş bir ürün satıyorsanız kullanım alanlarının neler olduğunu da belirtmenizde yarar var. Böylece satın alacağı ürünün varsa farklı kullanım alanlarını öğrenecek potansiyel müşterileri ikna etmek kolaylaşacaktır.

Benzer Ürünlerden Farkları

Elektronik ticaret kullanıcıları genellikle benzer ya da aynı ürünleri farklı sitelerden karşılaştırarak alışveriş yaparlar. Dolayısıyla ürünlerinizin benzer ürünlere göre artıları nelerse mutlaka altını çizmelisiniz.

SEO Uyumluluğu

Ürün aramalarında arama motorlarında üst sıralarda listelenebilmek için SEO uyumluluğu önemli. SEO için içeriklerinizde doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. E-ticaret siteniz için anahtar kelime ararken bilmeniz gerekenleri açıkladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca SEO için uzun içerikler de daha etkili. Uzun içerik yazmak kolay bir iş olmasa da ürünler için hikâyeler oluşturmak hem potansiyel müşteriler için ürün hakkında olumlu bir etki yaratacak, hem de SEO’ya etki edecektir.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.