Elektronik Ticarette Kampanya Yönetimi

Eğer elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösteriyorsanız karlılık için kampanya yönetiminin ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğunun da bilincinde olmalısınız. Sanal mağazanızda yapacağınız kampanyalar markanızın ve ürünlerinizin tanıtımını yapmak aynı zamanda da kısa sürede cironuzu artırmak için oldukça etkilidir, tabii doğru kurguladığınız sürece… Biz de bu yazımızda elektronik ticaret sitesi sahipleri için doğru ve etkin kampanya yönetimi konusunda yol göstermeye gayret edeceğiz.

Kampanyalarınızı Önceden Planlayın

Kampanya planlamak gerçekten ciddiye alınması gereken bir iştir. Kampanyalarınızı doğru yönetebilmeniz için size tavsiyemiz işe yılın kampanya yapacağınız özel günlerini (okulların açılması, kapanması, bayramlar, yılbaşı, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü v.s.) belirleyerek başlamanız. Daha sonra bu günlerin öncesinde tüketicilerinize alışveriş yapmaları, kendinize de kargoyu ulaştırabilecek kadar zaman tanıyacak şekilde kampanya takviminizi oluşturun. Böylece bu kampanya takvimine göre kampanya içeriğinizi oluşturacak, kampanyalı ürünleri stoklayacak ve gereken lojistik desteği organize edecek zamanınız olacaktır.

Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin

Elektronik ticaret sitenizde yapacağınız kampanyalarınızı hazırlarken hedef kitlenizi iyi belirlemeniz ve onlara özel, beğenilerine hitap edecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir kampanya kurgulamanız önemlidir.

Hedef Kitlenize Ulaşmak İçin Doğru Kanalları Kullanın

Elektronik ticarette kampanyayı hazırlamak kadar doğru kanallar aracılığıyla onu hedef kitlenize duyurmanız da önemlidir. SMS, e-posta pazarlama, sosyal medya reklamları, arama ağı reklamları… Hangileri sizin için doğru kanallarsa onları kullanmalı ve reklam için gereken bütçeyi ayırmalısınız.

İçeriğiniz İlgi Çekmeli

Unutmayın elektronik ticaret sektöründeki tüketiciler sürekli yeni kampanyalar ile karşılaşıyorlar. Bu yüzden sizin kampanyanızın diğerlerinin içinden sıyrılması gerekiyor. Bu noktada kullanıcıların dikkatini çekmek için kampanya görselinizin kaliteli ve çarpıcı olması önem taşıyor. Kampanya metninizin de görselinizle uyumlu olarak sade, kısa, açık ama etkileyici olması önemlidir. Size tavsiyemiz kampanyanızı dikkat çeken bir sloganla duyurmanız ve alt metinde de kampanyanın içeriğini kısa ama açıklayıcı olarak anlatmanızdır. Tabii, kampanyanızın hedef kitlenize gerçek anlamda fayda sağlaması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Aciliyet Hissi Uyandırmak Daha Hızlı Sonuç Almanızı Sağlar

Eğer kampanyanızın sadece stoklarla sınırlı olduğu, ya da sadece 3 gün devam edeceği gibi paylaşımlarda bulunursanız tüketicileriniz daha hızlı harekete geçecek ve bu durum hızlıca satışlarınıza etki edecektir.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.