Elektronik Ticaret Siteleri İçin Etkili Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

Elektronik ticaret siteleri için sosyal medya pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu ve sosyal medya aracılığıyla siteye müşteri çekilerek, satışların arttırılabileceğini artık biliyoruz. Diğer taraftan sosyal medyada sürekli yeni içerikler gören, bilgiye ulaşması kolay olduğu için oldukça seçici bir kitleyle karşı karşıya olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla marka ve ürünlerinizi tanıtmak ve elbette satışlarınızı arttırmak için etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmanız gerekiyor. Biz de bu haftaki yazımızda elektronik ticaret siteniz için sosyal medya stratejisi oluşturma konusunda önemli ipuçları vereceğiz.

Önce Hedef Kitleyi Belirleyin

Sosyal medya için hedef kitle belirlerken, pazarlama stratejinizi oluştururken belirlediğiniz hedef kitleden yola çıkmanız elbette daha doğru olacaktır. Ancak sosyal medyada kadınların ve gençlerin daha etkin olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda sosyal medyadaki hedef kitlenizin biraz daha farklılık gösterebileceğini de unutmayın.

Özgün ve Yaratıcı İçerikler Üretin

Biliyoruz bu çok kolay bir iş değil. Ancak içeriklerinizin ilgi çekmesi ve etkileşim alması için çarpıcı görseller ve mümkün olduğunca yaratıcı, zekice hazırlanmış metinler içermesi gerekiyor. Ayrıca sosyal medya stratejinizi oluştururken, içerik planınız da oldukça önemlidir. Önceden bir plan yapmak hem son anda içerik üretmek durumunda kalmanızı engeller, hem de sürekliliği sağlayarak düzenli paylaşım yapmanızı sağlar.

Doğru Platformları Belirleyin

Etkili bir sosyal medya pazarlaması için hangi sosyal medya platformlarının doğru hedef kitleye ulaşmak için uygun platformlar olduğunu belirlemek önemlidir. Sonuç olarak hedef kitlenizin yer almadığı ya da ürettiğiniz içeriklerle uyuşmayan platformlarda bulunmanın e-ticaret sitenize pek bir trafik sağlaması mümkün olmayacaktır.

Paylaşımlarınızı Doğru Zamanda Yapın

Sosyal medyada yaptığınız paylaşımların kalitesi kadar paylaşımlarınızı doğru zamanda yapmanız da önemlidir. Hedef kitlenizin hangi platformlarda hangi zamanlarda daha aktif olduğunu belirleyerek paylaşımlarınızı bu zamanlarda gerçekleştirmeniz de önemlidir.

Reklamlarda Doğru Hedef Kitle Seçin

Sosyal medya reklamlarınız için hedef kitle belirlerken demografik bilgiler, ilgi alanları, yaş, cinsiyet gibi çeşitli kriterlere göre kitle belirleyebileceğinizi hatırlatalım. Reklamlarınızda gereken verimliliği elde etmeniz ve ürün ya da hizmetlerinizin etkin tanıtımını yapabilmeniz için hedef kitle seçimi en önemli konulardan biridir. Ayrıntılı bir şekilde doğru hedefleme yapmadığınızda reklamlarınız kullanıcılara ulaşsa bile geri dönüşümler düşük olacaktır.

Influencer Çalışmalarınızda Doğru Seçimler Yapın

Influencer pazarlama doğru yapıldığında elektronik ticaret sitenize önemli katkı sağlayabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken iki konu vardır:

  1. Çalışacağınız influencerın takipçilerinin sizin hedef kitlenize uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Takipçi sayısı çok olsa bile eğer sizin ürün ya da hizmetlerinizle ilgilenen bir kitle değilse işinize yaramayacaktır.
  2. Diğer andan influencerlarla çalışmak oldukça maliyetli olabiliyor. Bu sebeple bu çalışmadan ne beklediğinizi, size maliyetinin ve getireceği kârın ne olduğunu en baştan hesaplamanız ve planlarınızı buna göre yapmanız gerekir.

Stratejinizi Güncelleyin

Son olarak sosyal medya stratejinizin yeterince verimli olması ve elektronik ticaret sitenize istediğiniz katkıyı sağlaması için, düzenli olarak neler sağladığını ölçümlemeniz, analiz etmeniz ve belli aralıklarla bu çalışmaları güncelleyerek iyileştirmeniz gerektiğini hatırlatalım.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.