ELEKTRONİK TİCARET SATIŞLARINIZI ARTIRMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Elektronik ticaret 2019’da olduğu gibi 2020’de de yaygınlaşmaya devam edecek. Eğer e-ticarete giriş yapmak istiyorsanız ya da hâli hazırda e-ticaret siteniz varsa zamanlamanızın doğru olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan e-ticarette satışlarınızı artırabilmek ve kârlılık elde etmek için yapılması gerekenler var. Biz de bu yazımızda neler yapmanız gerektiğini sizler için açıklayacağız.

Pazar Yeri Entegrasyonu

Özelikle yeni kurulan elektronik ticaret siteleri için yapılması gereken en önemli işlerden biri pazaryeri entegrasyonu. Genellikle pazaryerlerinin aldığı komisyon oranları yüksek olsa da, özellikle başlangıç aşamasında bunun yapılması şart. Çünkü site yeni kurulduğunda bir marka bilinirliği olmuyor, dolayısıyla reklam verilse bile tüketici güvenip alışveriş yapmıyor.

Google Ads Kampanyaları

Google Ads kampanyaları elektronik ticaret siteleri için olmazsa olmazdır. Yeni e-ticaret sitelerinde ilk birkaç ay çok fazla bir etki görülmese de uzun vadede mutlaka getirisi olacaktır. Ancak marka bilinirliği zamanla artacağından ilk günden itibaren bu reklamların verilmesi gerekiyor. Google Ads kampanyaları başlı başına bir yazı konusu olsa da burada kısaca açıklayalım. Google Ads kampanyalarını arama ağı kampanyaları (arama sonuçlarında ilk iki sayfada ve üst sıralarda listelenme), görüntülü reklam ağı kampanyaları (banner reklamlar), alışveriş reklamları (Google alışveriş) ve Yotube kampanaları olarak düşünebilirsiniz. Siteniz için en uygun olanları seçerek, reklam yatırımı yapın.

SEO

E-ticaretin olmazsa olmazlarından biri de SEO (arama motoru optimizasyonu). SEO arama ağlarında yapılan anahtar kelime aramalarında üst sıralarda listelenmenizi sağlar. SEO konusunda neler yapmanız gerektiğini buradan okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya

Başta Instagram olmak üzere sosyal mecraların elektronik ticarette marka bilinirliğine ve satışlara çok katkı sağladığını biliyoruz. Sosyal medyadan yararlanarak satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusundaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo

Biliyoruz kargo firmaları da yüksek ödemeler istiyor. Ancak tüketici davranışı açısından baktığımızda insanlar kargo parası ödemedikleri mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. En azından belli bir tutarın üstündeki sepetlerden kargo ücreti almamaya çalışın ve bunu anasayfada açık bir şekilde duyurun.

İndirim Kuponları

E-ticaret sitenizi ziyaret edecek müşterilerinize vereceğiniz indirim kuponları alışveriş konusunda onları motive eder. Mesela ilk alışveriş için 20 TL’lik indirim kuponu ya da 100 TL’lik alışveriş için 10 TL’lik indirim kuponu gibi seçenekler sunabilirsiniz.

Mutlaka SMS ve E-Mail Gönderimi Yapın

Bir kere e-ticaret sitenizden alışveriş yapan birinin, herhangi bir sorun yaşamadıysa tekrar alışveriş yapma ihtimali çok yüksektir. Eğer yeni gelen ürünler, kampanyalar ya da kişiye özel kuponlarla ilgili mesaj ya da e-mailler gönderirseniz bu ihtimali daha da artıracağınızdan emin olun. Tabii tüm bunları yapabilmek için izinli bir müşteri datanız olması gerekiyor. Vereceğiniz indirim kuponlarına üye olma şartı getirebilir, sosyal medya takipçilerinizi bülten kaydı yaptırmaya teşvik edebilirsiniz.

Ulaşılabilir Olun

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriler almak istedikleri ürünlerle ilgili soru sorma ihtiyacı hissedebilirler. Bu gibi durumlarda size kolayca ulaşabilsinler ki alışverişten vazgeçmesinler.

E-ticaret sitesi kurulumu, entegrasyonu ve yönetimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.