E-TİCARETTE E-FATURA ZORUNLULUĞU

Bilindiği gibi e-ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların e-fatura ve e-arşiv faturaya geçme zorunluluğu bulunuyor. Eğer e-ticaret sektörüne yeni geçiş yaptıysanız ya da henüz hazırlık aşamasındaysanız aklınıza takılan e-fatura ve e-arşiv fatura hakkında birçok soru olabilir. Biz de bu yazımızda elektronik ticarete ilgi duyanlar için e-fatura ve e-arşiv fatura hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayacağız.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura; e-fatura mükellefi olan şirketlerin, birbirleriyle aralarında, elektronik ortamda gönderip aldıkları fatura türüdür. E-fatura çözümü sunan şirketler Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)  tarafından yetkilendirilir, tabii bu şirketlerin GİB’in belirlediği bir takım şartları da sağlıyor olması gerekir. Ayrıca, GİB e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini de kendi bünyesinde tutmaktadır.

GİB’in tebliğine göre “e-ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçmek zorundadır.”

Peki E-Arşiv Fatura Nedir?

E-arşiv fatura da, e-fatura sistemine dâhil olmayan şirketler ve son kullanıcılara elektronik ortamda fatura gönderilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, GİB’e aylık olarak e-arşiv faturaların raporlaması yapılması gerekir. Bu hizmet çoğu zaman e-arşiv fatura hizmetini sağlayan firma tarafından yerine getirilmektedir.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura E-Ticaret Yapanlar İçin Daha Avantajlıdır!

E-fatura ve e-arşiv faturaya geçişle ilgili bir takım zorunluluklar olsa da, her ikisi de şirketlerin işini kolaylaştıran uygulamalardır. Hatta birçok şirket her hangi bir zorunluluğu olmadığı halde e-faturaya geçiş yapmaktaır. E-ticaret firmaları için de e-faturanın bir takım avantajları bulunmaktadır. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

  • Öncelikle kestiğiniz her kâğıt faturayı bir tane müşteriye, bir tane mali müşavirinize yollamak, bir tane de kendiniz için saklamak amacıyla 3 nüsha hâlinde keseceğinizi göz önünde bulundurursak, kâğıt tasarrufuyla hem maliyetlerinizi kısacağınızı hem de doğaya zarar vermeme adına bir adım atacağınızı söyleyebiliriz.
  • Faturanızı müşteriye elektronik ortamda yollayacağınız için, iş yükünden ve kargo masrafından kurtulabilirsiniz.
  • Faturalarınızı elektronik ortamda daha kolay ve pratik bir şekilde kesebilirsiniz.
  • E-faturanın iptali ve iadesi kolay ve sorunsuzdur.
  • Otomatik olarak arşivlenen e-faturalarınızı uzun süre güvenle saklayabilir, gerektiğinde ibraz edebilirsiniz.

E-ticaret ve / veya e-faturaya geçiş hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.