SANAL MAĞAZA ÜRÜNLERİNİZİ YÜKLERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bu yazımızda sanal mağazalarda ürün girişi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları birkaç başlık altında topladık. İşte adım adım önem verilmesi gerekenler:

Sanal Mağazada Ürün Görselleri Nasıl Olmalı?

Ürünlerinizin fotoğraflarını çekerken en az 2 farklı açıdan ve üründe detay varsa detayı gösteren yakın çekim bir poz olmalı. İlk görsel, yani vitrin görseli dediğimiz fotoğraf genelde beyaz ya da açık renk  fon üzerinde ürünün önden görünümünü gösteren bir fotoğraf olmalı. Ürünleriniz hazır giyim ve ayakkabı gibi kategorilere aitse imkân dahilinde mutlaka canlı model üzerinde çekilmiş birkaç poz olmalı (Önden görünüm arka görünüm, yandan görünüm...) Ürünün duruşunu, ölçülerini canlı model üzerinde göstermek müşterilerinizin sattığınız ürünün kalıp ve model hakkında önbilgi sahibi olmasını sağlar, böylece olası iadeleri engellemiş olursunuz.

Teknolojik ürünlerde genelde beyaz fon üzerinde ve 2 - 3 farklı açıdan çekilmiş görseller kullanmak idealdir. Canlı model ile ürünü kullanırken çekilmiş bir poz da ürünün insan vücudu ile orantılandığında boyutlarının anlaşılmasını sağlar. (Örneğin cep telefonu gibi ürünler canlı modelin elinde tutarak gösterildiği pozlar ürün boyutlarının anlaşılması için faydalı olacaktır.)

Mobilya ve dekorasyon ürünlerinde yine vitrin görseli olarak beyaz fon üzerinde önden çekilmiş fotoğraflar tercih edilir. Ayrıca mümkünse ürünlerin gerçek kullanım alanlarında fotoğraflarının kullanılması da satış için etkili olacaktır. Ürünlerin beyaz fon üzerinde 2 - 3 farklı açıdan (ön, arka ve yan) pozlarının olması gereklidir, müşterilerinize ürünün tüm ayrıntılarını göstermeniz bilinçli ve iade oranı düşük satış yapmanızı sağlar.

Kullandığınız e-ticaret yazılımı izin veriyorsa ürün görsellerini büyüterek görüntüleme seçeneğini etkinleştirmekte önemli.

Sanal Mağazalarda Ürün Açıklamaları Nasıl Olmalı?

Ürün görselleri kadar ürün açıklamaları da müşterileriniz için önemlidir. Sanal mağazanızda satışa sunduğunuz ürünlerin ölçülerini, üretim malzemesini, kullanım kılavuzunu, eğer varsa son kullanım tarihini, teknik özelliklerini, hangi amaca hizmet ettiğini belirtmeniz potansiyel müşterilerinizin doğru alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Hazır giyim ürünlerinde en, boy, kumaş cinsi, kumaş özellikleri gibi ayrıntılar önemlidir. Örneğin kar ve yağmur suyu geçirmeyen kumaş, likralı esnek kumaş, %100 organik pamuklu kumaş gibi ayrıntılar müşterileriniz için önemli olabilir. Bunları paylaşmazsanız kumaş cinsi veya özellikleri müşterinizin beklentilerini karşılamadığı için iade veya müşteri memnuniyetsizliği söz konusu olabilir, bu da sizin sürekli müşteri hedefinizden uzaklaşmanıza sebep olacaktır.

Ürün Varyasyonlarını Bağlayın

Bir ürünün farklı renk seçeneklerini birbirine bağlayın, bu ürünün farklı renk seçeneklerine varyasyon denir. Eğer ürününüzün varyasyonları varsa bu seçeneklerin ürün sayfası açıldığında görüntülenmesini sağlayın. Böylece müşterinize çok daha fazla seçenek sunmuş olursunuz.

Yeni Ürünleri Anasayfada Görüntüleyin

Yeni gelen sezon ürünlerini mutlaka anasayfada görüntülemek için bir alan ayırın. Sezon trendlerini yansıtan ya da dikkat çekici olan modelleri / ürünleri anasyfada listeleyin. Eğer bir listeleme alanınız yoksa ya slider ya da banner yoluyla müşterilerinizi bu ürünleri inceleyebilecekleri sayfaya yönlendirin.

Yukarıda listelediğimiz maddeleri göz önünde bulundurarak ürünlerinizi sanal mağazanıza yükleyip satış yapmaya bağlayabilirsiniz. Sanal mağaza yazılımınız bu özellikleri desteklemiyorsa Bilnex E-Ticaret Paketlerimizi inceleyin, sanal mağazanızı Bilnex altyapısına taşıyalım.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.