Elektronik Ticaret Sitesi Tasarımları Nasıl Olmalı?

Elektronik Ticaret Sitesi Tasarımları Nasıl Olmalı?

Bir elektronik ticaret sitesinin tasarımı onu ziyaret eden müşterilerin satın almayı gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. E-ticaret sitenizin sade, dikkat dağıtmayan, kolay kullanımlı, anlaşılır, pratik ve güven verici olması gerekmektedir. Elektronik ticaret sitenizi kurarken tasarımsal olarak dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu yazımızda sanal mağaza kurmak isteyen girişimciler için dikkat edilmesi gereken bazı konulara değineceğiz.

Önce Elektronik Ticaret Sitenizin Renklerini Belirleyin

Kurumsal renklerinizi, faaliyet gösterdiğiniz sektörün ve hedef kitlenizin özelliklerini göz önünde bulundurarak belirlemeniz gerekir. Renk seçiminizi yaparken müşterilerinize vermek istediğiniz mesajdan yola çıkın. Mesela güven duygusu vermek isteyen bir finans şirketi için mavi, sağlık sektörü için sağlık ve huzurun sembolü yeşil, dinamizm algısı yaratmak isteyen bir teknoloji şirketi için kırmızı uygun renklerdir.

Elektronik Ticaret Siteniz Sade Olmalıdır

Elektronik ticaret sitenizi ziyaret edem müşterilerinizin kafasını karıştırmamak, dikkatlerini dağıtmamak için tercihinizi sade bir tasarımdan yana kullanın. Tıklayınca başka sitelere giden bannerlardan ve sitenizi yavaşlatan fon müziği, hareketli arka plan gibi ayrıntılardan uzak durun.

Elektronik Ticaret Sitenizin Anasayfası

Unutmayın, amaç kullanıcı kolaylığı sağlamak ve onları en kısa yoldan satışa yönlendirmek. E-ticaret sitenizin anasayfasında banner alanında kampanya ve indirimlerinizi duyurmanız, dönemsel olarak çok satan ürünleri vitrinde sergilemeniz doğru yaklaşımlar olacaktır. Ayrıca elektronik ticaret sitenizi ziyaret eden kişilerin aradıklarını kolayca bulabilmesi için arama çubuğunuzun doğru ve etkin çalıştığından emin olmalısınız.

Elektronik Ticaret Sitenizde Kategori ve Filtreler

Elektronik ticaret sitenizi oluştururken potansiyel müşterilerinizin aradıkları ürünlere kolayca ulaşabilmeleri için ürün kategorilerini ayrıntılı ve doğru hazırlamanız oldukça önemlidir. Ayrıca ürünleri fiyata göre sıralayan, ya da tükenen ürünleri gizleyen filtreler de kullanıcı dostu yaklaşımlardır.

Ürün Ayrıntıları

Sanal mağazanızda ürünlerinizin girişlerini yaparken müşterilerinizin doğru ürünü aldıklarından emin olabilmeleri için ürünün farklı açılardan çekilmiş, tüm detaylarını gösteren fotoğraflarını eklemeniz oldukça önemlidir. Ayrıca ürünlerle ilgili merak edilebilecek tüm ayrıntı ve teknik özellikleri eklediğinizden emin olmalısınız. Örneğin cep telefonu satıyorsanız ekran çözünürlüğü, ekran tipi, işletim sistemi gibi özelliklerin belirtilmesi gerekirken; online eğitim satıyorsanız eğitimin kaç saat olduğu, konu başlıkları gibi ayrıntılar paylaşılmalıdır.

Şeffaf Olun

Son olarak insanlar alışveriş yapacakları kuruma güvenmek isterler. Bu sebeple elektronik ticaret sitenize çok nadir ziyaret edilecek olsa da kurumunuz hakkında doğru bilgileri içeren bir “Hakkımıza” sayfası eklemeniz ve anasayfada açık bir şekilde, ihtiyaç hissettiklerinde sizinle bağlantı kurabilecekleri iletişim bilgilerinizi paylaşmanız önem taşımaktadır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.