E-TİCARET SİTELERİNDE MOBİL UYUMLULUĞUN ÖNEMİ

Tüketicilerin e-ticarete artan ilgisi e-ticaret sitelerinin mobil uyumluluğunu da gündeme getiren bir etken oldu. Çünkü hızlı ve güvenli alışveriş deneyimi sunan online alışveriş sitelerinin analizleri incelendiğinde, görülmekte ki mobil cihazlardan gerçekleştirilen trafik ve dönüşüm masaüstü dönüşümlerden daha fazla. Bu sonuçlar da e-ticaret sitelerinin mobil uyumluluğunun önemini arttıran bir etken.

Akıllı telefonlar ve tabletler kullanıcılar için 7/24 internete hızlı ve kolay erişim sağlarken, sosyal medya kullanımının artması ve markaların sosyal medya aracılığı ile müşterilerine daha kolay ulaşması, sosyal medya kanallarından yönlendirilen trafiğin yüksekliği e-ticaret sitelerinde mobil uyumluluğu vazgeçilmez kılan bir durum.

E-Ticaret Sitelerinde Mobil Uyumluluk Nedir?

Mobil uyumlu e-ticaret sitesinden bahsederken kullanıcı dostu site tanımını da ele almak gerekir. Kullanıcı dostu e-ticaret sitesi; kullanıcıların web sitesinde erişmek istediği verilere kolay erişmesini sağlayan, web sitesine hangi mobil cihazdan, hangi tarayıcıdan girerse girsin web sitesinin sağlıklı bir şekilde çalışması ve kullanıcılara istediği verilere kolay erişimini sağlayan e-ticaret sitelerine denir.

Mobil uyumluluk web sitenizin mobil cihazlardan açıldığında kolay kullanılabilir olmasıdır. Biraz daha ayrıntı verecek olursak:

  • Responsive tasarım dediğimiz mobil cihazların ekranına uyarlanmış içeriklerin olması
  • Farklı ekran boyutlarına görsel ve teknik olarak uyumlu olması
  • Farklı tarayıcılarda açıldığında içeriğin stabil olması
  • Hızlı açılması
  • Ürünlerin ayrıntılarının görünür olması (renk seçenekleri, ürün özellikleri, numara / beden seçenekleri vb.) kolay alışveriş deneyimi sunması
  • Web sitenizde kolay gezinme araçlarının kolay erişilir olması(Menüler vb.)
  • Metinlerin kolay okunur boyutta olması
  • Online alışveriş sitelerinde önem arz eden SSS (sık sorulan sorular) ve Yardım bölümlerinin görünür ve kolay erişilir olması
  • Kargo ve iade politikasının görünür ve kolay erişilir olması

E-Ticaret Sitenizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

E-ticaret sitenizin trafik ve dönüşüm analizlerinde mobil trafiğin oranı, mobil cihazlardan web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların web sitesinde geçirdiği zaman düşükse, görüntülediği sayfa sayısı azsa, hemen çıkma oranı yüksekse, mobil ziyaretçilerden dönüşüm gerçekleşmiyorsa e-ticaret sitenizin mobil uyumluluğunu denetlemenizde fayda var demektir.

E-ticaret Sitenizin Nasıl Mobil Uyumlu Hâle Getirebilirsiniz?

Bilnex E-Ticaret, yazımızda bahsettiğimiz tüm bu verileri analiz ederek tasarım şablonlarını oluşturmaktadır.

%100 mobil uyumlu, kullanıcı dostu e-ticaret sitesi seçeneklerinden birini seçerek maksimum verim alacağınız online mağazanızı 1 gün içinde hayata geçirebilir ve hemen satışa başlayabilirsiniz.

Mobil Uyumlu E-Ticaret Sitenizi Hemen Açalım

Online mağazanızda olmasını istediğiniz özellikleri seçerek, e-ticaret sitenizin kurulumu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.