E-Ticaret Yapanlara E-Posta Pazarlama Hakkında Tavsiyeler

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteriyorsanız e-posta pazarlama çalışmaları ile hem müşteri sadakatini artırabilir, hem de yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Farklı zamanlarda yapacağınız farklı e-posta gönderimleri onlarla aranızdaki bağı kuvvetlendirecek, sanal mağazanızdaki satışlarınıza da yansıyacaktır. Tabii başarılı e-posta pazarlama çalışmaları için de dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Bu yazımızda e-ticaret yapanlar için başarılı e-posta pazarlamanın anahtarlarını vereceğiz.

Etkileyici Bir Başlık Kullanın

Unutmayın, müşterileriniz ilk önce e-postanın başlığını görecekler, sonra da okuyup okumamaya karar verecekler. Bu yüzden etkileyici bir başlık kullanmanız önemli. Ama dikkat etmeniz gereken diğer konu da başlıkla içeriğin birbiriyle ilgisiz olmaması. Eğer başlığınızla içeriğiniz birbiriyle ilgili değilse, müşterileriniz büyük olasılıkla e-postayı okumaya devam etmeyecektir.

En Önemli Konu İçerik

Her zaman olduğu gibi en önemli konu içeriktir. İşe öncelikle gönderdiğiniz e-postayla neyi amaçladığınızı belirleyerek başlayın. Eğer amacınız satış elde etmekse gönderdiğiniz e-posta mutlaka bir fayda sunmalıdır. Bu tür e-postalarda kampanya, indirim bilgileri ya da belirli bir alandaki yeni ürün grupları hakkında bilgi verebilirsiniz. Eğer amacınız duygusal bağınızı kuvvetlendirmek, uzun vadeli fayda sağlamak için yatırım yapmaksa doğum günü, yılbaşı ve bayram tebriklerinin isme özel gönderildiğinde daha etkili olduğunu hatırlatalım. Ayrıca müşterilerinize özel günleri için küçük jestler yapabilir, (örn: doğum günü ayına özel tüm ürünlerde %10 indirim) bunları e-posta aracılığıyla onlara bildirebilirsiniz. Alışveriş yapan müşteriye “teşekkürler” e-postası yollamak da müşteri sadakatini artıran ince bir davranıştır. Tabii içeriklerinizin kısa, anlaşılır ve dikkat çekici olması daima önemlidir.

Şık Şablonlar, Kaliteli Görseller

E-ticarette görsellik her zaman önemlidir. E-postalarınızda şık şablonlar kullanmak, okunma oranını artıracaktır. İlgi çekici ve kaliteli görseller de e-postalarınızın etkisi için önemlidir. Ayrıca genel olarak video izlemeyi, bir şeyler okumaktan daha çok sevdiğimizi düşünürsek e-postalarınıza video içerikler eklemek de oldukça etkili olacaktır.

Gönderim Sıklığına Dikkat

E-postalarınızın gönderim sıklığına da dikkat etmeniz gerekir. Çok sık gönderim yapmak müşterilerinizin sıkılmasına, dolayısıyla üyelikten çıkmasına sebep olabilir.

Mobil Uyumluluk Önemli

Son olarak gönderdiğiniz e-postaların mobil uyumlu olduğuna emin olmalısınız. Günümüzde insanlar sıklıkla e-postalarını cep telefonlarından kontrol etmekteler. Bu yüzden e-postalarınızın mobil uyumlu olup olmaması okunma oranını doğrudan etkileyecektir.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.