Elektronik Ticarette Lojistik Yönetimi

Eğer elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösteriyorsanız lojistik yönetimi; müşteri memnuniyeti, karlılık ve işin sürdürülebilirliği için çok önemlidir. Yapılan pazarlama çalışmalarıyla e-ticaret sitesine bol bol müşteri çekmek ve sipariş almak ne kadar cazipse; alınan siparişleri zamanında, sağlam ve eksiksiz teslim etmek de hem zorlu hem de mühimdir. Peki, elektronik ticarette lojistik yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, mutlu müşteriler ve sürdürülebilir bir iş için neler yapmak gerekir? Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.  

Planlı Olun

Lojistik oldukça meşakkatli, çok fazla ayrıntıyla uğraşılması gereken bir iştir. Ürünlerin nakliyesi; depolanması; stok miktarlarının kontrol edilmesi; doğru, sağlıklı bir şekilde paketlenmesi; söz verilen zamanda, eksiksiz ve hasarsız müşteriye teslim edilmesi için tüm bu süreçlerin adım adım planlanması ve bu plana sadık kalınarak disiplinli bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir.   

Nakliye

Lojistik yönetimindeki en önemli süreçlerden biri nakliyedir. Hem sipariş verdiğiniz bir ürünün sizin deponuza ne kadar zamanda ulaşacağını, hem de deponuzdan çıkardığınız bir ürünü e-ticaret müşterisine ne kadar zamanda ulaştıracağınızı bilmeniz; ayrıca olası aksaklıkları da (hava şartları, trafik kazası v.s.) göz önünde bulundurarak müşterilere termin tarihi vermeniz gerekir.

Depo ve Stok Yönetimi

Eğer elektronik ticaret sitenizde yaptığınız satışları, doğrudan tedarikçiden müşteriye ulaştırıyorsanız; gereken zamanda müşteriye ulaşmasından ya da düzgün paketlendiğinden emin olmanız biraz zordur. Bu durumda en azından sanal mağazada sık satılan ürünlerden elinizde bir miktar stok bulundurmanızda yarar var. Eğer elektronik ticaret sitenizde sattığınız ürünleri kendi deponuzda tutuyorsanız, aradığınızda kolayca bulacağınız şekilde düzenli yerleştirmek, benzer ürünleri bir arada bulundurmak, doğru barkodlamak hassasiyet gösterilmesi gereken konulardır. Ayrıca stok miktarını düzenli kontrol etmek, bu miktarları elektronik ticaret sitenizde de güncellemek ve satışları devam edecek ürünlerin tükenmeden yenilerini sipariş etmek dikkat gerektiren diğer aşamalardır.

Paketleme

Elektronik ticarette lojistik yönetiminin bir diğer önemli aşaması da paketleme aşamasıdır. Aynı ürününün farklı bedenini ya da farklı rengini almak hiçbir müşterinin hoşuna gitmeyeceği gibi, tek parçası kırılmış bir yemek takımı da başınızı ağrıtacaktır. Bu sebeple paketleme işlemine gereken özeni göstermeyi ihmal etmeyin.  

Kriz Planınızı Hazırlayın

He ne kadar tüm bu söylediklerimize dikkat etseniz de, bu kadar çok değişkenin olduğu bir işte ufak da olsa aksilikler olması kaçınılmazdır. Bu tür aksiliklerle karşılaştığınızda sorunun büyümeden çözüme ulaştırılması için olası senaryolara yönelik bir kriz planınızın olması gerekmektedir.                 

E-Ticaret’te Doğru Kriz Yönetimi başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.