Elektronik Ticarette Landing Page Kullanımı

Landing page diğer adıyla varış sayfası kullanımı elektronik ticarette oldukça önemli bir yere sahiptir ve kârlılığı artıran faktörlerden biridir. Biz de bu haftaki yazımızda landing page nedir ve landing page tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir, bu konular üzerinde duracağız.

Landing Page Nedir?

Landing page; belirli bir ürün, ürün grubu, hizmet ya da hizmetleri veya bir reklam kampanyasını tanıtmaya yönelik; web sitesi üzerinde kullanıcıların ulaştıkları safalardır. Landing pageler web sitesindeki diğer sayfalardan farklı, belirli bir konu üzerine yoğunlaşan ve bir amaca hizmet eden sayfalardır.

Sosyal medya ya da Google Adwords reklamları ile kullanıcılar bu sayfalara yönlendirilebilir, böylece trafik artırılarak bir geri dönüşüm sağlanmaya çalışılır.

Mesela Sevgililer Günü için elektronik ticaret siteniz üzerinde hazırlayacağınız bir landing pagete bu güne uygun ürünleri listeleyebilir, belki bu ürünlerde kampanya düzenleyebilir ve internet reklamlarınızı bu sayfalara yönlendirerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Landing Page Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Kısa ve öz bilgi verin

Kullanıcıları sıkmamak, ilgilerini dağıtmamak ve onları hızlı bir şekilde satın almaya yönlendirmek için kısa ve öz olarak mesajınızı iletin. Sayfanın üst bölümünde gerekli mesajları vererek, eyleme çağrı yapabilir, ayrıntılı bilgileri alt tarafta paylaşabilirsiniz.

  • İlgi çeken başlıklar kullanın

İçerikte etkili başlıklar her zaman işe yarar, böylece potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilir, onları daha rahat yönlendirebilirsiniz.

  • Güven verin

Gerçek şu ki pek çok insan elektronik ticaret siteleri ile ilgili hâlâ bir güven problemi yaşıyor, elbette bu landing pageler için de geçerli. Bu sebeple iletişim bilgilerinizi açık bir şekilde paylaşmanız önemlidir. Herhangi bir aksaklık olması durumunda size ulaşabileceklerini bilmek onları rahatlatacaktır. Aynı şekilde ürün ya da hizmetlerinizle ilgili herhangi bir sertifikanız bulunuyorsa, onu sergilemeniz de güven duygusunu kuvvetlendirecektir.

Güven konusunda bir diğer önemli etken de kullanıcı yorumlarını sergilemenizdir, başkalarının da sayfanızdan alışveriş yaptığını ve memnun kaldığını bilmek potansiyel müşterilerinizi rahatlatacaktır.

Diğer taraftan içeriğinizde paylaştığınız bilgilerin doğru ve mümkünse ispatlanabilir olması da önem taşımaktadır. 

  • Reklamlarınız ve landing page içeriğiniz örtüşsün

İnternet reklamcılığında en sık yapılan hatalardan biri verilen reklamla sayfa içeriğinin uyuşmamasıdır. Reklama ilgi gösterip sayfanıza gelen müşteri adayı bunu reklamda ne vaat ediyorsanız onun için yapmıştır. Eğer reklamda vaat ettiğinizi tam anlamıyla sağlayamıyorsanız hızlı bir şekilde sayfanızı terk edeceğini unutmayın.

  • SEO’yu es geçmeyin

Son olarak tıpkı elektronik ticaret sitenizin tüm sayfalarında olduğu gibi landing pagete de SEO ayarlarına dikkat etmek, doğru anahtar kelime, etiket ve urlleri kullanmak sitenize organik trafik çekmek ve onu değerlendirmek için önemlidir.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.