E-Ticaret Sitenize Sosyal Medyadan Trafik Çekin

Ülkemizde de dünyada da hem internet kullanım oranının hem de sosyal medya kullanım oranının oldukça yüksek olduğu biliniyor. Bu da demek oluyor ki sosyal mecralar potansiyel müşterilere ulaşmak için oldukça etkili kanallar. Diğer taraftan e-ticaret gibi tamamen dijital dünyaya bağlı ilerleyen bir iş yapıyorsanız zaten sosyal medyanın önemini yadsımamanız gerekiyor. Biz de bu yazımızda sosyal medyadan e-ticaret sitenize nasıl trafik çekebileceğiniz üzerinde duracağız.

Kaliteli içerik

Öncelikle sosyal medyada da pek çok rakibiniz olduğunu, hatta güçlü rakipleriniz olduğunu hatırlayın. Üstelik sosyal medyada rakipleriniz sadece sektörünüzdekilerle sınırlı değil; gün içerisinde yapılan paylaşımlar arasından sıyrılmanız ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın yoluysa kaliteli içerik paylaşımından geçiyor. Yaratıcı, özgün ve dikkat çekecek yazılı, görsel ya da video içerikler paylaşın. Elbette ürün ya da hizmetlerinizle ilgili paylaşımlar yapacaksınız; ancak kullanıcıların doğaya, insana, sanata ve gündeme duyarlı markalara olumlu yaklaştığını ve sürekli satış amacı güden paylaşımlara antipati duyabildiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Link vermeyi unutmayın

Özellikle ürün ve hizmetlerinizle ilgili paylaşımlarda web sitenize link vermeyi unutmayın. Kullanıcılar sıklıkla bu linklere tıklayarak web sitenize ulaşır, inceler, hatta alışveriş ederler. Burada sıkça yapılan hata ise doğrudan yapılan paylaşımla ilgili değil, daha genel alanlara link verilmesidir. Oysa kullanıcılar doğrudan aradıklarına ulaşmak isterler, ulaşamadıklarında da sayfayı terk ederler. Unutmayın, merak ediyorsa zaten gezinecektir. Mesela paylaşımınızda modelin üzerinde şık bir elbiseye yer veriyorsanız, doğrudan o elbisenin satın alınabileceği sayfaya link vermelisiniz.

Doğru zamanda paylaşım yapın

Sosyal medyada yapılan paylaşımların içerikleri kadar hangi saatte yapıldıkları da önemidir. Eğer hesabınızın bulunduğu mecranın pek trafik almadığı saatlerde paylaşım yaparsanız, paylaşımınız görülmeden alt sıralara düşebilir. Bu sebeple yayın yaptığınız mecranın hangi saatlerinin daha yoğun olduğunu öğrenip, paylaşım planınızı ona göre hazırlamanızda fayda var.

Reklama yatırım yapın

Her ne kadar yaptığınız paylaşımlar takipçileriniz tarafından görülüyor olsa da sosyal medya reklamları ile ayrıntılı hedefleme yapabileceğiniz (cinsiyet, yaş, lokasyon, ilgi alanı vb.) çok daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu sebeple pazarlama bütçenizin bir kısmını sosyal medya reklamlarına ayırmanız önemlidir.

Instagram hikâyeden yararlanın

Instagram’ın e-ticaret siteleri için ciddi bir potansiyel barındırdığı bir gerçek. Buradan instagram’dan nasıl yararlanabileceğiniz hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz. Instagram hikâye ise akıştan daha fazla takip ediliyor. Ayrıca işletme hesaplarında bireysel kullanıcılardan farklı olarak 10.000 takipçini üstüne çıkıldığında link paylaşımı yapılabildiğini de hatırlatalım.

SEO’yu göz ardı etmeyin

Son olarak sosyal medya paylaşımları da arama motorlarında indekslenmektedir. Etkileşimi iyi olan sosyal medya hesaplarının bağlı olduğu web siteleri de SEO yönünden daha fazla değerlenmektedir. Bu sebeple e-ticaret sitenize vereceğiniz linkler dışında, sitenizin SEO’sunda da sosyal medyanın önemli bir yeri olduğunu unutmayın.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.