Elektronik Ticaret Sitenizin Ana Sayfası Nasıl Olmalı?

Eğer bir elektronik ticaret siteniz varsa bilmelisiniz ki ana sayfa mağazanızın vitrinidir. Elbette mağazanıza müşteri çekmek, yolu düşen müşteri üzerinde iyi bir intiba bırakmak ve alışveriş isteği uyandırmak için vitrininizi olabildiğince dikkat çekici ve cazibeli hâle getirmelisiniz. Aynı şekilde sanal mağazanızın ana sayfası da doğru tasarlandığında potansiyel müşterilerin sitede daha fazla vakit geçirmesinde ve daha fazla alışveriş yapmasında önemli bir role sahiptir. Biz de bu haftaki yazımızda iyi bir e-ticaret sitesi ana sayfası için nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz.

Üst Bölüm

Sayfanın üst bölümü, kullanıcıların elektronik ticaret sitenizi ziyaret ettiklerinde ilk gördükleri alandır. Bu sebeple burada estetiği en üst düzeyde tutmalısınız. Ayrıca müşterilerinizle paylaşmak istediğiniz bazı önemli bilgileri, ürünleri ve eyleme geçmelerini sağlayacak mesajları burada paylaşmak doğru olacaktır. Bu bölümde yer alması gereken öğeler şu şekildedir:

Navigasyon menüsü

Potansiyel müşterilerinizin elektronik ticaret sitesi içerisinde rahatça gezinebilmeleri ve aradıkları ürünlere ulaşabilmeleri için sade ve kolay anlaşılır bir navigasyon menüsüne ihtiyaç vardır.  Burada ürün kategorilerini doğru düzenlemeniz; benzer ürünleri aynı çatı altında toplamanız, farklı ürün gruplarını farklı kategoriler halinde sunmanız önem taşımaktadır.

              İlgi çekici görseller

Bu bölümde estetiğin en üst seviyede olması gerektiğini yazımızın başında belirtmiştik. Burada en popüler ya da en çok satmak istediğiniz ürünlerin kaliteli, dikkat çeken fotoğraflarına yer verebilirsiniz. Slider alanında yine kaliteli fotoğraflara yer verebileceğiniz gibi işiniz ya da ürünlerinizle ilgili tasarım görseller tercih edebilir; ya da sitenizi yavaşlatmayacak kısa bir video yayımlayabilirsiniz.

Site içi arama özelliği

Kullanıcılar elektronik ticaret sitenize girdiklerinde belirli bir ürünü arıyorlarsa site içi arama özelliğini kullanırlar. Bu sebeple menü çubuğu üzerinde bir arama alanı koymanız işlerini kolaylaştıracaktır.  

Eyleme çağrı butonları

Potansiyel müşterilerinizi kampanyaları incelemeye, e-posta aboneliğine ya da herhangi bir konuda eyleme geçmeye davet eden eyleme çağrı butonlarına da sayfanın üst bölümünde yer verilmelidir, böylece kullanıcıların dikkatini çekmiş olursunuz.

Sepete kolay ulaşım

Sayfanın üst bölümüne, her sayfada görünebilecek şekilde bir sepet ikonu koymanız da oldukça önemlidir. Böylece kullanıcılar elektronik ticaret sitenizin hangi sayfasında olursa olsun, kolayca ödeme sayfasına yönlenerek alışverişlerini tamamlayabilir.

Alt Bölüm

Ürün kategorileri ve ürün örnekleri

Eğer elektronik ticaret sitesi ana sayfanızın üst bölümünde yeterince ürün sergilemediyseniz, bu bölümde popüler olan ürün ya da ürün kategorilerinize yer verebilirsiniz.

Blog, video ve diğer içerikler

Blog, video ve diğer içeriklerinize bu alanda yer verebilirsiniz.

Müşteri yorumları

Eğer marka değerinizi ve hizmet kalitenizi yansıtacak ürün ve müşteri yorumlarına yer vermek istiyorsanız doğru alan ana sayfanın altındadır. Ayrıca basında sizinle ilgili çıkan haberleri,  varsa aldığınız ödül ve sertifikaları da paylaşabilirsiniz.

Diğer sayfalara yönlendirmeler

Son olarak e-ticaret sitesi kullanıcılarının ihtiyacı olabilecek iletişim, sık sorulan sorular, hakkımızda, iade politikaları gibi sayfalara yönlendirme linklerini de bu alanda paylaşabilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.