E-Ticaret Siteleri Instagram’dan Nasıl Yararlanabilir?

Son yılların en popüler sosyal mecralarından biri olan Instagram, kullanıcı ve işletmelere satış yapmak için pek çok kolaylık sunuyor. Tabii Instagram’daki potansiyelin farkında olan e-ticaret siteleri de yatırımlarının bir kısmını buraya yönlendiriyorlar. Ancak e-ticaret sitelerinin Instagram’dan yararlanarak satış yapmaları için dikkat etmeleri gereken bazı konular var. Biz de bu haftaki yazımızda e-ticaret sitelerinin satış yapmak için nasıl Instagram’dan yararlanabileceği üzerinde duracağız.

Instagram’da Doğrudan Satış Mümkün mü?

Öncelikle Instagram üzerinden doğrudan satış yapmak şu an için mümkün değil, ancak geçtiğimiz günlerde Instagram bu iş için “satın al” butonunu denediğini açıkladı. Instagram bu özelliğini aktive edinceye kadarsa, çeşitli yazılımlar aracılığıyla, e-ticaret sitenizdeki ürünleri Instagram hesabınız üzerinde listeleyerek bu mecra üzerinden satışa çıkarmanız mümkün. Peki, Instagram aracılığıyla satış yapmak için neler gerekiyor?

Öncelikle Bilgilerinizi İyi Düzenleyin

Instagram hesabınızın profil bilgilerini iyi düzenlemek önemlidir, çünkü buradaki bilgiler hem hesabınızı takip veya ziyaret eden kişilerin gözünde imajınızı güçlendirir, hem de size kolayca ulaşmalarını sağlar. Burada elektronik ticaret sitenizin linki, yaptığınız işle ilgili özet bir açıklama, adres, telefon ve e-posta bilgilerinizi paylaşmanızda yarar var.

İyi Bir İçerik Takviminiz Olsun

Instagramdan satış yapmanız için aktif olarak bu mecrada yer almanız gerekiyor. Bu sebeple takipçilerinizin gelecekteki müşterileriniz olabileceğini göz önünde bulundurarak ilgi çekecek kaliteli paylaşımlar yapmanız ve ürünlerinizi ön plana çıkarmanız gerekir. Bu sebeple bir içerik takvimi hazırlamanız, hangi gün ve saatlerde ne tür içerikler paylaşacağınızı belirlemeniz gerekir. Bunun yanı sıra öne çıkan hikâye paylaşımları ile de dikkatlerini çekebilir, güncel kampanya duyuruları ve ürün tanıtımları yapabilirsiniz.

Reklamlara Yatırım Yapın

Instagram üzerinde farklı formatlarda reklamlar hazırlanabiliyor. Instagram reklamları için düzenli bir bütçe ayırmanız, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtarak, yeni hedef kitlelere ulaşmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Influencer Marketing Çalışmaları Yapın

Instagram’dan satış yaparken yeni ve farklı hedef kitlelere ulaşmak için influencer marketing çalışmaları yapmak da oldukça işe yarayabilir. Instagram’da popülerliği olan hesap ya da kişilere ulaşarak, ürünlerinizle ilgili reklam çalışmaları yapabilir ya da bu kişilerin sizinle ilgili içerikler üretmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak burada anlaşma yaptığınız influencerın hedef kitlesinin sizin ulaşmak istediğiniz hedef kitle ile aynı ve yeterli olduğundan emin olun.

E-Ticarette Sosyal Medya Yönetimi başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.