Yeni Sanal Mağaza Tasarım Trendleri

Teknoloji hızla gelişirken her konuda olduğu gibi sanal mağaza tasarımlarında da trendler değişiyor. Elbette kaliteli kullanıcı deneyimi birinci odağımız olsa da; hem zamanı yakalamak, hem de müşteri memnuniyetini sağlamak için bu trendleri takip etmek ve uygulamak önem taşıyor. Biz de bu yazımızı e-ticaret sitelerinde tercih edilen yeni tasarım trendlerine ayırdık.

Basit Güzeldir

Öncelikle birkaç senedir devam eden flat design (düz tasarım) trendi etkisini sürdürmeye devam ediyor. Sebebi ise çok açık: Basit güzeldir! Sade tasarımlar göz yormuyor, kafa karıştırmıyor ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Sanal mağaza tasarımınızı yaparken öğeleri sıkışık ve yoğun bir şekilde kullanmak yerine, aralarında boşluk bırakarak ferah bir görünüm elde etmeniz kullanıcıların daha kolay odaklanmasını sağlayacaktır.

Fontlarda da Sadelik Ön Planda

Flat designın bir getirisi olarak yazı karakterlerinde de tırnaklı ya da kıvrımlı olanlar yerine kalın ve düz olanların daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Üstelik sade ve kalın fontlar mobilde de daha rahat okunabildiği için kullanıcı dostu tasarıma destek oluyor.

Geometrik Şekiller

Görsellik tabii ki her zaman olduğu gibi ön planda. Kaliteli fotoğraflar kullanmak e-ticarette her zaman en önemli öncelik. Yeni dönemde ise fotoğrafların dörtgen, altıgen ya da daire içerisinde paylaşılması dikkat çekiyor. Eğer işin içine biraz da renk ilave ederseniz etkiyi katlamış olursunuz.

Gif ve Video Kullanımı

Görselliğin ön planda olduğunu zaten söyledik. Gif kullanımının da sanal mağazanıza hareket katacağını ve kullanıcıların ilgisini çekeceğini hatırlatalım. Diğer taraftan video içeriğin yükselişi biliniyor. E-ticaret sitelerinde de ürün tanıtım videoları oldukça etkili, sıkça kullanılıyor ve kullanılmaya devam edecek.

Hıza Dikkat!

Evet görsellik her zamanki gibi ön planda. Gif’ler sanal mağazanıza bir dinamizm katıyor ve müşteriler üzerinde pozitif etkiye sahip. Sitenizin sliderında video kullanabilirsiniz, ilk başta görüntülenecek kaliteli bir video marka imajınıza olumlu etki edecektir. Ancak tüm bunları yaparken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var. Tüm bunları optimize etmek ve sitenizi yavaşlatmamak! Yavaş açılan bir site müşteri adaylarınızın hızla uzaklaşmasına sebep olacak ve Google’da da gerileyecektir.

Şık ve kaliteli sanal mağaza tasarımları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.