E-Ticarette Sosyal Kanıt Kullanmanın Önemi

Hem günlük hayattaki davranışlarımıza hem de tüketim alışkanlıklarımızda önemli etkisi olan sosyal kanıt e-ticaret siteleri için de oldukça önemlidir. Sosyal kanıtları doğru kullanarak e-ticaret sitenizin tanıtımını yapabilir, marka değerinizi artırabilir ve onların satışlarınızdaki pozitif etkisini gözlemleyebilirsiniz. Peki, sosyal kanıt tam olarak nedir ve e-ticaret sektörü için nasıl bir etkisi vardır? Bu haftaki yazımızda bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

Sosyal Kanıt Nedir?

Sosyal kanıt; başkalarının geri bildirimlerine göre her hangi bir hizmet, ürün ya da konu hakkında olumlu ya da olumsuz karar verilmesidir. Başka bir deyişle yeterince fikir sahibi olmadığımız konularda, bazen başkalarının fikir, deneyim ve davranışlarını değerlendirerek karara varırız; bu başkalarına ait fikir ve davranışlar aslında birer sosyal kanıttır. 

Bir örnekle açıklayacak olursak: Yeni bir semte taşındığımızı, ilk defa gıda alışverişine çıktığımızı ve bildiğimiz bir marketin de olmadığını düşünelim. Eğer daha önce aynı semtte oturan bir arkadaşımızdan referans aldıysak onun söylediği yerlerden alışveriş yaparız, eğer böyle bir referans da yoksa genellikle en kalabalık olan dükkânlardan alışveriş yapma eğiliminde oluruz. Bunun sebebi daha az müşterisi olan dükkânlarda bir sorun olabileceği düşüncesidir. Boş olduğuna göre ürünleri iyi olmayabilir, fazla pahalı olabilir, dükkân sahibi ile ilgili bir sorun olabilir diye düşünebiliriz.

Burada arkadaşımızdan referans almak da, kalabalık olan dükkândan alışveriş yapmak da sosyal kanıt kullanımı için örnektir.

E-Ticarette Sosyal Kanıtı Nasıl Kullanırsınız?

Pazarlamada önemli bir yeri olan sosyal kanıt, bilginin çok hızlı bir şekilde elde edilebildiği ve yayılabildiği dijital dünyada da çok önemlidir. E-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerine farklı kanallardan sunacağınız sosyal kanıtlarla yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bilinirliğinizi ve marka değerinizi artırabilir, hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı ivmelendirebilirsiniz. İşte e-ticaret siteniz için sosyal kanıt kullanmanın yolları:

E-ticaret sitenize müşteri yorumlarını ekleyin

İnsanlar bir ürün ya da hizmeti satın alırken de, ilk defa bir elektronik ticaret sitesinden alışveriş yaparken de, daha önce bunu yapmış kişilerin yorumlarına bakarlar. Bu sebeple kendilerinden izin alarak müşterilerinizin yorumlarını e-ticaret sitenize eklemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Sosyal medya reklamlarıyla, sayfanızı beğenen arkadaşlarınızın arkadaşlarına ulaşın

Sosyal medyada vereceğiniz reklamlarda sayfanızı beğenen arkadaşlarınızın arkadaşlarını seçmek sosyal kanıt kullanmak için iyi bir yöntemdir. Böylece kendi arkadaşlarının bu sayfayı beğendiğini gören kişilerin de sayfaya (dolayısıyla e-ticaret sitenize) yaklaşımları olumlu olur.

Reklamlarınızda ve paylaşımlarınızda sosyal kanıt içeriklerinize yer verin

E-ticaret sitenize ait sosyal mecralar için reklam hazırlarken sosyal kanıt ifadelerine yer verebilirsiniz. Reklamlarınızda aldığınız ödüllerden, takipçi sayınızdan, bir uzmanın markanızla ilgili yaptığı yorumdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, hesabınızdan müşterilerinizin gönderilerini paylaşabilir ve paylaşımınızda onları da etiketleyebilirsiniz. Böylelikle hem paylaşımı yapan kişiye bir jest yapmış olursunuz, hem de kullandığınız sosyal kanıtla markanıza değer katarsınız.

Sosyal medya fenomenleri ile anlaşın

Sosyal medya fenomenleri kitleleri etkileyebilecek kişilerdir ve e-ticaret sitenizle ilgili paylaşım yapmaları sosyal kanıt olarak önemlidir. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili olabilecek kişileri belirleyerek, bu kişilerle içerik çalışmaları yapabilirsiniz.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.