ETKİLİ INSTAGRAM YÖNETİMİ İÇİN İPUÇLARI

Bilindiği gibi Instagram ülkemizde en çok kullanılan sosyal ağlardan biri. Elbette sizin hedef kitleniz de Instagram’da. E-ticaret sitelerinin Instagram’ı nasıl kullanabileceğini açıkladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

E-ticaret alanında faaliyet gösterenler etkili bir Instagram kullanımıyla hedef kitlesine ulaşabilir, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilir. Tabii her konuda olduğu gibi Instagram yönetiminde de bir takım püf noktaları var. İşte bu yazımızda etkili Instagram yönetimi için bilinmesi gereken ipuçlarını paylaşacağız.

Biyografiyi İyi Düzenleyin

Öncelikle kullanıcıların ne iş yaptığınızı anlaması için biyografiyi doğru düzenlemek önemlidir. Bu alanda ne iş yaptığınızı açık bir şekilde açıklamanız gerekir. Ayrıca bu alanı hashtag kullanarak düzenlemeniz ilgili hashtagleri takip eden ya da bu hashtaglere ilgi duyan kişilere hesabınızın önerilmesine yardımcı olacaktır. 

İçeriğinizi Çeşitlendirin

Sosyal medyada en önemli konunun ilgi çeken içerikler üretmek olduğunu unutmayın. Sürekli ürünlerinizi paylaşmanız sıkıcı olacak ve takipçileri uzaklaştıracaktır. Bunun yerine fayda sağlayan içeriklerle marka bilinirliğinize yatırım yapın. Markanızı tanır ve severlerse, ihtiyaç duyduklarında zaten alışveriş yaparlar. Mesela organik sebzeler satan bir sanal mağaza sahibiyseniz, sebzelerin fotoğraf ve fiyatlarını paylaşmak yerine o sebzelerle pişirilecek lezzetli yemeklerin tarifini verin. Yemeği pişirmeye karar verirlerse muhtemelen sebzeleri de sizden alacaklardır.

Ayrıca kullanıcıların da Instagram’ın da video içeriği sevdiğini unutmayın. Video içerikler daha fazla ilgi görecek ve etkileşimleri (beğenilmesi ya da yorum yapılması – etkileşimin yüksek olması hem hesabınızın değerini arttırır, daha fazla önerilmesini ve takip edilmesini sağlar; hem de markanıza olan ilginin bir kanıtıdır) yüksek olacaktır.

Soru Sorun

Paylaşımlarınızda soru sormanız bunu karşılıklı bir iletişime dönüştürecek, bir yandan gönderilerinizin etkileşiminin artmasını sağlarken bir yandan da hedef kitlenizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Hikâye Paylaşımına Önem Verin

Instagram düzenli hikâye paylaşımı yapan hesapların etkileşimini arttırıyor. Ayrıca özellikle genç kitlelerin hikâyeyi daha çok takip ettiğini unutmayın. Instagram bu alanda kullanıcılara bir takım olanaklar sunuyor, bunlardan yararlanın. Hikâyede anket düzenleyin, farklı filtre ve efektlerden yararlanın; etkileşimin attığını göreceksiniz.

Öne Çıkanlarınızı İyi Düzenleyin

Büyük markaları incelediğinizde öne çıkanları çok iyi düzenlediklerini görürsünüz. Siz de bu alanı tıpkı ürün kataloğu gibi kategoriler hâlinde, ürünlerinizi sergilemek için kullanabilirsiniz. 

Zamanlamayı İyi Yapın

Paylaşımlarınızı mümkün olduğunca çok kişi tarafından görüntülenmesini sağlamak için sayfanızın çok ziyaret aldığı saatleri takip edip, o saatlerde paylaşım yapın.

Sürekliliği Sağlayın

Sosyal medyada esas olanın sürekli ve düzenli paylaşım olduğunu unutmayın. Bir anda birçok içeriği paylaşmak yerine düzenli aralıklarla içerik paylaşın.

Doğru Hashtag Paylaşın

Paylaşımınızla birlikte kullanacağınız ilgili hashtagler daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar.

Konum Paylaşın

Konum paylaşmanız da o konumdaki kişilerin gönderinizi görme olasılığını arttırır ve pozitif etki eder.

Yorumlara Yanıt Verin

Sosyal medyada yapılan en büyük hatalardan biri yorumlara yanıt vermemektir. Oysa yorum yapan kişi markanıza ilgi gösteriyor demektir, bu ilgiyi kaybetmek istemezsiniz.

Bilnex E-ticaret olarak e-ticaret alanında ihtiyacınızı olan her konuda size destek oluyoruz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.