ELEKTRONİK TİCARETTE SOSYAL MEDYA FENOMENLERİYLE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

E-ticaret yapan markalar ürün tanıtımı için bütçelerine göre sanatçılar, modeller, bloggerlar ya da sosyal medya fenomenleri yani sosyal medya platformlarında toplulukları etkileyebilecek etki gücü olan, güven teşkil eden imajı olan influencerlarla çalışıyor.

Siz de e-ticaret sitenizin ürün tanıtımları ya da kampanya duyurularınız için sosyal medya fenomenleri ile çalışmalar yapabilir ve doğru seçimlerle istediğiniz hedef kitleye ulaşabilir, ürünlerinizin satışını hızlandırabilir ve arttırabilirsiniz. Tabii bu noktada doğru kişilerle çalışmak ve doğru kararları almak önemli. Sosyal medya fenomenleriyle çalışmaya başlamadan önce size etkili sonuçlar alabilmeniz için verebileceğimiz birkaç ipucu var:

Doğru Fenomeni Seçin...

Öncelikle çalışmak istediğiniz sosyal medya fenomeninin yaşam tarzı ve imajıyla ürününüzün uyumlu olmasına dikkat edin. Mesela spor ayakkabısı sattığınız bir e-ticaret siteniz var diyelim, bu ürünü tanıtmak için aktif spor hayatı olan ya da sporla ilgilenen bir fenomenle çalışmanız en doğru karar olacaktır. Yemek tarifleriyle ünlü bir fenomenle yapacağınız spor ayakkabı tanıtımı istediğiniz sonucu vermeyecektir. Yakalamak istediğiniz hedef kitleye sahip bir fenomenle çalışmak çok daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Görselliğe Önem Verin...

Gerçekten etkili olması için ürün tanıtımı gerçek bir tüketici deneyimi gibi olmalıdır. Ürünle ilgili öne çıkarmak istediğiniz ayrıntılar tanıtımda deneyimlenerek anlatılmalıdır. Unutmayın, görsel anlatım yazılı anlatımdan çok daha etkili ve akılda kalıcıdır. Sosyal medya kullanıcıları arasında yapılan araştırmalarda görselde tanınmış bir insan figürünün yer alması daha çok dikkat çekmekte ve bu tür gönderiler daha çok etkileşim almaktadır.

İstikrar Önemli

Ürün tanıtımı tek seferlik bir çalışma olarak kalmamalı, fenomenlerle yapacağınız çalışma uzun süreli olmalı ve sosyal medya fenomeni belli aralıklarda markanızı veya ürününüzü takipçileri ile paylaşmalıdır. Bu tür çalışmalar fenomenin ürününüzü gerçekten tercih ettiği ve ürünle ilgili memnun olduğu algısını oluşturur; bu da muhtemel müşterileriniz için iyi bir referans olacaktır.

Araştırmakta Yarar Var

Çalışmayı düşündüğünüz fenomenin sizden önceki tanıtım çalışmalarıyla ilgili bir verimlilik analizi ya da raporlanan sonuçlar varsa bunları talep edebilirsiniz. Bu raporlarda yapılan tanıtımın satışa dönüşme oranı nedir, web sitesi ziyareti oranındaki artış nedir gibi ayrıntılarla ne bekleyebileceğinizi görebilirsiniz.

Samimi Olun

Yapılan ürün tanıtımı samimi ve gerçekçi olmalıdır. Unutmayın, sizi ilk kez tanıyacak veya sattığınız ürünle ilk kez karşılaşacak potansiyel müşterilerinizi bu ilk deneyimde ya kazanırsınız ya kaybedersiniz. Potansiyel müşterilerinizi hemen kazanmak için sosyal medya fenomeni sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda mutlaka ürün linki kullanmalı, böylece ürünle ilgilenen kişiler kolayca ürüne ulaşıp e-ticaret sitenizden hızlı bir şekilde ürünü satın alabilmeli.

Son olarak sosyal medya fenomeniyle ulaşmak istediğiniz kitleye ulaştınız diyelim, bu potansiyel müşterileri sürekli müşteriniz yapmak için hemen harekete geçmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.