CORONA DÖNEMİNDE EN ÇOK BU ÜRÜNLER SATILIYOR

Ülkemiz Covid 19 salgını sebebiyle zor ve olağan üstü günlerden geçiyor. Günümüzde tablo iyiye doğru gidiyor ve çok yakında bugünleri atlatmış olmayı umuyoruz. Diğer taraftan bu olağan dışı durum bireylerin günlük hayattaki alışkanlıklarını da, ticaret dünyasını da oldukça etkiledi ve değişen bazı alışkanlıkların bu dönemin sonunda da devam edeceğini tahmin etmek zor değil. Aslında bu durum e-ticaret sektöründe faaliyet gösterenler için iyi haberleri barındırıyor. Çünkü daha önce elektronik ticaret kullanıcısı olmayan ve Corona döneminde zorunluluktan e-ticaret siparişi veren birçok kullanıcı, bir kere bu konforu yaşadıktan sonra bu alışkanlığı devam ettirecek. Peki bu dönemde e-ticarette en çok hangi ürünler satılıyor, hangi ürünlerin satışı Corona sonrasında da devam edecek? Bu yazımızda bu konudaki öngörülerimizi paylaşacağız.

Gıda - Gıda Takviyeleri

Salgının başlangıç aşamasında kolonya, deterjan, el dezenfektanı gibi ürünleri stoklayan tüketici artık bu tür ürünlere ilgi göstermese de gıda ürünlerine ilgi devam ediyor. Bu durumda insanların evde sıkıntıdan yemek yapmaya ve yemeye olan düşkünlüğünün artmasının rolü olsa da restoranların kapalı olması ve hijyen endişesi sebebiyle paket servisin de az tercih edilmesinin rolü var. Üstelik bu dönemde daha çok dışarıdan beslenmeyi tercih eden bireyler de (öğrenciler, yalnız yaşayanlar genç çiftler) yemek yapma alışkanlığı edindiği için salgın sonrasında da evde yemek pişirme alışkanlığı ve buna uygun gıda ürünlerinin daha çok tüketilmesi devam edecek.

Toplum olarak sağlık konusundaki endişemiz arttığı için bu dönemde vitamin ve gıda takviyelerine olan ilgimiz de arttı. Bu alışkanlık da salgın sonrasında bir süre daha devam edecektir.

Mutfak Eşyaları

Evde yemek pişirme alışkanlığının artmasıyla birlikte tabii ki mutfak eşyalarının tüketiminde de artış söz konusu. Başta fırın olmak üzere bu dönemde el blenderi, mikser, mutfak robotu gibi ürünlerin satışında artış gözlemleniyor.

Ev Spor Aletleri

Spor salonlarının kapanması ve sokağa çıkma yasaklarının artışıyla birlikte insanlar hareketsiz kaldı. Yaz aylarının da yaklaşmasıyla birlikte dambıl, pilates topu, yoga ekipmanları, kondisyon bisikleti, koşu bandı gibi spor aletlerine olan ilgi de arttı.

Bahçe Bitkileri ve Bakım Aletleri

Hem sokağa çıkma yasakları, hem önümüzdeki dönemde de kalabalık yelere gidememe endişesi, hem de havaların ısınması bahçesi olanların bahçeye her zamankinden fazla ilgi göstermesine sebep oldu. Google verilerine göre çapa makinesi, çim tohumu, bahçe aydınlatma gibi aramalarda da artış gözlemlendi.

Çocuk Kitap ve Oyuncak

Çocuklar kreşe / okula gidemeyip, dışarı da çıkamayınca ebeveynler çareyi çocuk kitapları ve oyuncaklarında arıyor. Önümüzde de yaz tatili olduğu için her dönemde ilgi gören bu ürünlerin, satışlarındaki artış bir süre daha devam edecek.

Kişisel Bakım - Kozmetik

Kuaför ve güzellik salonlarının kapanmasıyla birlikte normalde dışarıda yapılan bazı işlemler evde yapılmaya başlandı. Google verilerine göre ülkemizde sıkılaştırıcı tonik, siyah nokta temizleyici, saç rengi açma, saç kesme aramalarında artış gerçekleşti. Bu işlemlerin evde yapılması bireylerin tasarruf etmesine de katkı sağlayacağından, bu alışkanlığın da bir süre daha devam edeceğini varsayabiliriz.

Corona döneminde birçok fiziksel mağaza işine ara vermek zorunda kalsa da e-ticaret siteleri bu durumdan pek zarar görmedi, hatta birçoğu cirosunu arttırdı. Üstelik değişen kullanıcı alışkanlıkları önümüzdeki dönemde e-ticaretin eskisinden daha fazla tercih edilmesine sebep olacak. Eğer siz de e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız şimdi tam zamanı, e-ticaret sitesi kurulumu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.