Sanal Mağaza Satışlarınızı Inbound Pazarlama ile Artırın

Eğer bir sanal mağaza üzerinden ürün ya da hizmet pazarlıyorsanız, elbette odak noktanızda yeni müşteriler bulmak ve satışlarınızı artırmak olmalı. Bunun için sms ya da e-posta göndermek gibi outbound pazarlama yöntemleri yerine inbound pazarlama yöntemlerini kullanmak daha efektif olabilir. Bu haftaki yazımızda size inbound pazarlama yöntemleri ile satışlarınızı nasıl artırabileceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikle “outbound pazarlama nedir, inbound pazarlama nedir” sorularının cevaplarından başlayalım.

Inbound Pazarlama Nedir?

Temeli içerik pazarlamaya dayanan inbound pazarlama sosyal medya ya da blog gibi kanallardan tüketiciye ulaşarak, onların satın alma sürecini etkilemeyi amaçlar. Inbound pazarlamada satın alma kararını veren müşteri satıcıya ulaşır, satış yapmak için doğrudan müşteriye ulaşılmaz. Mesela sanal mağazanızda çeşitli kahve makineleri sattığınızı varsayalım. Kahve makinesi arayan ama hangisini alacağına karar veremeyen bir kullanıcı bu konuda arama yaptığında, sanal mağazanıza ait youtube hesabınızda çeşitli kahve makinelerinin özeliklerini anlatan ve onları karşılaştıran bir videonuz varsa bunu izleyerek markanızı tanıyabilir ve nihayet hangi ürünü alacağına karar verdiğinde bu ürünü sanal mağazanızdan satın alabilir. Outbound marketing ise telefonla arama, e-posta pazarlama gibi yöntemlerle potansiyel müşteriye ulaşmak ve satış yapmaya çalışmaktır.

Inbound pazarlama için neler yapabileceğinizi inceleyecek olursak:

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Günümüzde yediden yetmişe herkes sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullandığından, yeni kitlelere ulaşarak marka bilinirliğini artırmak için sosyal medya oldukça etkilidir. Kaliteli ve dikkat çeken içerikler paylaşın, reklamla onları hedef kitlenize uygun kişilere ulaştırın. Sosyal medyadaki hayranlarınızın zamanla müşteriye dönüştüklerini göreceksiniz.

Blog Yazmayı Önemseyin

E-ticaret sitenizin bloğunda ürün ya da hizmetlerinizle ilgili potansiyel müşterilerinizin aramalarına cevap olacak nitelikte faydalı içerikler üretmek hem marka bilinirliğinize katkı sağlayacak, hem de onları siteye çekmenizi sağlayacaktır. Ayrıca blogların SEO üzerindeki etkisi yadsınamaz, blog yazmak arama sonuçlarında e-ticaret sitenizin organik olarak yukarı taşınmasını da sağlayacaktır. Buradan e-ticaret sitenizin bloğunda ne tür içerikler paylaşabileceğinize dair yazımızı okuyabilirsiniz.

Video İçerik Üretin

Kullanıcılar günümüzde video içeriğe daha fazla ilgi gösteriyor. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili video içeriklerle potansiyel müşterilerin dikkatini çekerek, onların satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

Inbound Çalışmalarından Verimlilik Elde Etmek İçin

Inbound çalışmalarından verimlilik elde etmek için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlara değinecek olursak:

  1. Ürettiğiniz içeriklerin sonuna eyleme çağrı ifadelerini eklemeyi unutmayın. Mesela blog yazınızda ilgili ürünleri satın almak için ulaşmaları gereken linki ekleyin.
  2. Varış sayfalarınızın uygunluğundan emin olun. Potansiyel müşterilerinizi bir varış sayfasına çektiğinizde onları burada tutmanız ve onların belli bir eyleme geçmelerini sağlamanız gerekir. Bunun için varış sayfanızın eylem çağrısına uygun olduğundan emin olun.
  3. Kullanıcıların içeriklerinize ve markanıza olan ilgilerini sürdürmeleri de önemlidir. Bunun için de içerik paylaşımlarının belli bir strateji doğrultusunda ve düzenli olmasına, içeriklerinizin ise faydalı ve dikkat çekici olmasına özen göstermeniz gerekir.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.