Sosyal Medya ile E-ticaret Sitenizin Satışlarını Nasıl Arttırırsınız?

Sosyal medya pazarlamanın e-ticaret sektörü için marka bilinirliğini ve satışları arttırmada oldukça etkili olduğunu biliyoruz. Sosyal medya bazen doğrudan, bazen de dolaylı olarak satışlarınıza etki edebilir. Diğer yandan istediğiniz fayda ve verimliliği elde etmek için sosyal medya yönetimini belirli bir stratejiye göre planlı olarak gerçekleştirmeniz ve bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor. Biz de bu haftaki yazımızda sosyal medya ile e-ticaret satışlarının nasıl arttırılacağını inceleyeceğiz.

Sosyal Medya Stratejinizi Belirleyin

Sosyal medya stratejinizi belirlerken, öncelikle etkileşim ve geri dönüşüm gibi konularda hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Ayrıca rakip markaların sosyal medyadaki aktivitelerini araştırmak size neler yapmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir. Kendi geçmiş çalışmalarınızı incelemek de nelerin işe yaradığı konusunda önemli ipuçları verir. E-ticaret siteleri için nasıl etkili sosyal medya stratejisi oluşturacağınızı açıkladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Aslında yöntem olarak ne kullanırsanız kullanın, pazarlamada hedef kitleyi tanımak çok önemlidir. Sosyal medyada da hedef kitleyi tanıyarak hangi platformlarda yayın yapacağınıza ve ne tür içeriklerin ilgi çekeceğine karar verebilirsiniz.

Doğru Platformları Seçin

Size getiri sağlamayacak platformlarda yayın yapmak hem enerjinizi hem de vaktinizi boşa harcamanıza sebep olur. Bu sebeple hedef kitlenizin aktif olarak bulunduğu mecraları belirleyerek, o mecraların dinamiklerine göre, düzenli olarak yayın yapmanız önemlidir.

Dikkat Çekici Paylaşımlar Yapın

Etkileşim elde etmek için yaptığınız paylaşımların yaratıcı, dikkat çekici ve orijinal olması da önemlidir. Ayrıca gif, animasyon ve video içeriklerin daha fazla etkileşim getireceğini de hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Takipçilerinizle İletişiminizi Arttırın

Sosyal medya pazarlama çalışmalarınız için sosyal ağlarda bir kitle oluşturmanız ve bu kitleyle sürekli iletişim halinde olmanız gerekir. Kaliteli ve dikkat çeken paylaşımlar yapmak etkileşim almanızı sağlayabilir; ancak bunun devamlılığını sağlamak ve takipçilerinizle aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirmek için yaptıkları yorumlara ve gönderdikleri mesajlara cevap vermeniz de oldukça önemlidir. Birkaç dakikanızı ayırıp cevap vermediğiniz takipçilerinizin bir süre sona sessiz sedasız sayfanızdan uzaklaşacağını unutmayın. Diğer yandan sosyal medyada sadık bir takipçi kitlenizin olması zamanla sadık bir müşteri kitlesi kazanmanızı da sağlayacaktır.

Canlı Yayınlardan Yararlanın

Takipçilerinizle iletişiminizi ne kadar sıcak tutarsanız o kadar iyi. Canlı yayınlarda birebir onlarla iletişime geçebilir, geribildirimlerini dinleyebilir ve sorularını yanıtlayabilirsiniz.

Reklam Verin

Facebook, instagram, linkedin gibi pek çok platformda reklam vererek çok daha büyük kitlelere ulaşabilir; takipçi ve etkileşim sayınızı arttırabilir, reklamlar aracılığıyla satış yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal mecralarda reklam verirken yaş, cinsiyet, dil, lokasyon, ilgi alanları gibi pek çok kritere göre hedef kitle oluşturmanızın mümkün olduğunu da hatırlatalım.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.