E-TİCARET SİTENİZE EN UYGUN GOOGLE REKLAM MODELİNİ BULUN

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ya da e-ticarete adım atmayı planlıyorsanız, bütçe planlamanızı yaparken mutlaka reklam bütçesi de ayırmanız gerekiyor. Çünkü reklam vererek marka bilinirliğinizi artırabilir, ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak satış yapabilirsiniz. Elbette reklam bütçenizi nereye harcayacağınızı bilmek de önemli. Öncelikle en çok kullanılan arama motoru olan Google’da vereceğiniz reklamların dijital dünyadaki en verimli reklamlar arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dahası Google reklamları tıklama başı maliyet (PPC – Pay Per Click) yöntemiyle çalışıyor, yani Google reklamlarında sadece kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ya da reklamınızla bir etkileşime geçtiğinde ödeme yaparsınız. Peki, e-ticaret siteniz için en uygun Google reklam modeli ya da modelleri neler? Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

 Google Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları Google reklamları arasında en sık kullanılanlardan biridir. Arama ağı reklamları özetle kullanıcılar çeşitli anahtar kelimelerle aramalar yaptığında, siz de bu anahtar kelimelerle reklam verdiyseniz, web sitenizin Google’ın ilk iki sayfasında bazen üst reklam alanında bazen da alt reklam alanında listelenmesini sağlar. (Hangi sayfada ve hangi sırada listeleneceğini reklamınızın Google kriterlerine göre performansı belirler.) Böylece aradığı ürün elektronik ticaret sitenizde bulunan kullanıcılar sitenize gelerek ürünü inceler, istediği şartlar karşılanıyorsa da satın alabilirler. Google arama ağı reklamları hemen her e-ticaret sitesi için tercih edilebilecek reklam modelleridir.

Google Görüntülü Reklamlar                                                                                

Google görüntülü reklamlar (GDN – Google Display Network) da sık tercih edilen reklam türlerindendir. Google anlaşmalı iş ortaklarında banner olarak yayımlanan görüntülü reklamlarda hedef kitle seçimi söz konusudur. Mesela İstanbul’da yaşayan 35 yaş üstü, spor malzemelerine ilgi duyan erkekleri seçebileceğiniz gibi reklamınızın hangi web sitesi, portal ya da forumlarda yayımlanacağını da seçebilirsiniz. Google görüntülü reklamların daha çok görselliğin ön planda olduğu tekstil, ayakkabı, anne - bebek ürünleri, kuyum, dekorasyon gibi sektörler için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Google görüntülü reklamların bir türü olan yeniden pazarlama reklamlarının en etkili reklam yöntemlerinden olduğunu söylemek mümkün. Sonuçta bu reklamlar daha önce e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş veya e-ticaret sitenizden alışveriş yapmış kullanıcılara gösteriliyor. (Google bu reklam modelini aktive etmeden önce geçmiş verilere ihtiyaç duyduğu için ilk reklam vermeye başladığınızda bu yöntemi kullanamazsınız, ancak en az100 kullanıcılık bir yeniden pazarlama listeniz olduğunda yeniden pazarlama reklamlarına başlayabilirsiniz.) Dolayısıyla bütçenizin bir kısmını bu reklam modeli için kullanmak mantıklı olur.

Google Alışveriş Reklamları

Diğer Google reklam modellerine oranla daha yeni olan ve ülkemizde nispeten az kullanılan Google alışveriş reklamları doğrudan ürün görseli, başlığı ve fiyatını arama yapanların karşısına getirdiğinden oldukça kullanıcı dostu. Özellikle çok sayıda ürünü olan işletmeler için Merchant Center’a ürünlerin girişini yapmanın ve bu reklam modelini yönetmenin biraz meşakkatli olduğunu da belirtelim.

E-ticaret siteniz için kullanabileceğiniz Google reklam modellerinin avantaj ve dezavantajlarını sizin için inceledik. Son olarak bütçenizi belirledikten sonra bunu farklı reklam yöntemleri için paylaştırmak ve elde ettiğiniz sonuca göre verimliliğin fazla olduğu tarafa bütçenin büyük kısmını aktarmak en etkili sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.