E-Ticaret Sitelerinde SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilecekler

E-ticaret sitelerinde SEO çalışmaları doğru yapıldığında olumlu sonuçlar verdiği gibi maalesef yapılan hatalar da gereksiz emek, zaman ve para kaybına sebep olmaktadır. Diğer taraftan geçen zamanla birlikte SEO’nun da dinamikleri değişmekte ve geçmişte işe yarayan bazı yöntemler artık işe yaramamaktadır. Bu sebeple bu yazımızda güncel bilgilerle elektronik ticaret sitenizde SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin üzerinden geçeceğiz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Web sitenizde başarılı bir SEO çalışması için anahtar kelimelerin önemini zaten biliyorsunuz. Ancak unutmamalısınız ki ister ürün içeriği ister blog yazısı yazın, Google anahtar kelimenin fazla yoğun ve gereksiz kullanıldığı içerikleri değersizleştiriyor, hatta bu tür içeriklerin bulunduğu siteleri cezalandırabiliyor. Bu sebeple ana anahtar kelimenin %1 - %3 oranında kullanılmasına dikkat etmelisiniz.

İçerik Kalitesi Önemli

SEO çalışmalarında içerik çok önemli bir yere sahiptir. İçerik yönetiminde de uzun içeriklerin SEO’ya katkısı önemli olsa da esas dikkat edilmesi gereken; kullanıcıların aradıkları soruların cevabını bulabileceği, gerekli ayrıntıları barındıran, ilgilerini çekecek, imlâ kurallarına uygun, kaliteli ve en önemlisi özgün içerikler oluşturmaktır. Çünkü Google için indekslenebilir yeni bilgiler sunmanız da sayfa değerinizi önemli bir oranda artırmanıza yardımcı olmaktadır. Hem ürün açıklamalarında hem de blog sayfanızı yazarken kaliteli içerikler üretmeye özen göstermelisiniz.

URL Yapısına Dikkat

Google dostu, yani fazla uzun olmayan, Türkçe ya da farklı karakterler barındırmayan, temiz ve anlaşılır url’ler kullanmaya özen gösterin. Örn: https://www.e-ticaret-kirmizi-canta.com

Görsel İsimlendirmesi de Önemli

E-ticaret sitelerinin SEO’su için oldukça önemli olan, ama zaman zaman atlanılabilen bir konu da görsellerin düzgün isimlendirilmesidir. Görsellerinizi de içeriğine uygun olarak, İngilizce karakterlerle ve tıpkı url gibi kelimeleri “-“ kısa çizgi ile ayırarak isimlendirin. Örn: kirmizi-canta

Link Satın Alırken

Link satın almak geçmişte SEO için en sık başvurulan yöntemdi. Ancak, Google artık bu sitelerin sizin faaliyet alanınızla olan ilişkisine de bakıyor. Site içeriği uyumlu olmayan ya da sayfa değeri sizinkinden düşük olan sitelerden link almanız sitenizin sayfa değerini düşürecektir. Bu nedenle satın almak yerine, organik olarak sizinle ilgili olabilecek ve sayfa değeri yüksek olan sitelerden link almaya çalışmak daha etkili bir yöntemdir.

SSL ve HTTPS

Son birkaç yıldır Google HTTPS yani SSL sertifika kullanan web sitelerinde veri transferi daha güvenli olduğu için bu sitelerin değerlerini yükseltiyor ve arama sonuçlarında üst sıralarda listeliyor, bu konuya da hassasiyet göstermenizi öneririz.

Mobil Uyumluluk Her Zamankinden Daha Önemli

Mobil kullanım günümüzde masaüstü cihazdan kullanımı yakaladığı için Google da her zamankinden daha fazla mobil uyumluluğa önem veriyor. Bu sebeple SEO adına bir şeyler yapmak istiyorsanız sitenizin mobil uyumluluğunu geliştirmeyi de atlamamalısınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.