Sanal Mağaza Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

Çok şık ve kullanışlı bir sanal mağaza tasarımı yaptınız, tüm ürünlerinizin uygun görseller ve teknik özellikleri ile birlikte girişlerini gerçekleştirdiniz, pek çok ödeme seçeneği sunan, pratik bir ödeme sayfanız var, ancak yeterince satış yapamıyor musunuz? Endişelenmeyin, doğru pazarlama yöntemleri ile zamanla müşterilerin e-ticaret sitenizi ziyaret etmeye başladığını ve satışlarınızın arttığını göreceksiniz. İşte sanal mağaza üzerinden satış yapmak için öneriler:

Arama Ağı Reklamları

Kullanıcılar anahtar kelimelerle arama yaptıklarında sanal mağazanızın reklamlar aracılığı ile üst sırada çıkıyor olması, sanal mağazanıza olan trafiği artıracaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu ise doğru anahtar kelimelere yatırım yapmaktır.

Alış Veriş Reklamları

Ürün görselleri ile birlikte verilen alış veriş reklamları en çok satış getiren reklam modellerinden biridir. İnsanlar arama motorlarında arama yaptıklarında üst sırada çıkan görseller, görsel algımız daha yüksek olduğu için metinlere göre daha çok dikkat çekerler. Dolayısıyla alış veriş reklamlarına tıklanma olasılığı daha yüksektir.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama reklamları ile sanal mağazanızı ziyaret eden, sanal mağazanızda vakit geçiren, ürünlerinize bakan ama bilmediğiniz bir sebepten ötürü alışverişi tamamlamayan kişileri hedefleyebilir, bu ziyareti sonradan da olsa satışa çevirebilirsiniz. Örnek verelim: Potansiyel müşteriniz sanal mağazanızı ziyaret etti, dekoratif bir ürünü inceledi, hatta belki sepetine ekledi, ama satın almayı gerçekleştirmedi. Kararsız olan bu müşteri adayı sonraki günlerde haber okurken ya da internette araştırma yaparken ürününüzü tekrar görecek olursa kararını olumlu yönde değiştirebilir ve satın almayı tamamlayabilir.

SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları bir sanal mağaza için olmazsa olmazdır. Sanal mağazanız arama motorlarında ne kadar üst sıralarda ise o kadar çok kullanıcı onu ziyaret eder. Bilinirliğiniz ve tanınırlığınız arttıkça satışlarınız da artar. SEO için uzman desteği alabileceğiniz gibi, eğer hazır tasarım bir e-ticaret siteniz varsa, SEO bölümünde size sunulan tavsiyeleri takip ederek de sayfa SEO’nuzu kuvvetlendirebilirsiniz. Ayrıca ipucu olarak ne kadar çok içerik paylaşımı yaparsanız SEO adına o kadar çok başarı elde edebileceğinizi de söyleyelim. Elektronik Ticaret Sitesi Bloğunda Ne Paylaşılır başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanmak

Sanal mağaza sahibiyseniz sosyal medyayı etkin kullanmanız önem taşımaktadır. Sosyal medya aracılığıyla müşterilerinize kendinizi hatırlatabileceğiniz gibi, onlarla aranızda duygusal bağ da kurabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama

E-Posta pazarlama en etkili reklam yöntemlerinden biridir. E-posta pazarlama ile indirim ve kampanyaları duyurabilir, doğrudan istediğiniz kişileri hedefleyebilir, kişiye özel e-postalar gönderebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu insanları fazla bunaltmamak ve doğru kişiye doğru e-posta göndermektir. Örnek verecek olursak daha önce sanal mağazanızdan kozmetik ürünleri satın almış bir kadına giyim ürünlerinizde indirim olduğuna dair bir e-posta göndermeniz işe yarayabilir, ama aynı kadına spor malzemeleri ile ilgili bir kampanya hakkında e-posta gönderirken tekrar düşünün.

Müşteri Memnuniyeti

Son olarak unutmayın ki sanal mağazanızdan bir kere alışveriş yapmış birinin, tekrar alışveriş yapma ihtimali hiç yapmamış olan birine göre daha fazladır. Bu sebeple teşekkürler ekranı ya da notu, ürünün düzgün paketlenmesi, kişinin eline zamanında ulaşması, web sitenizde müşterilerinizin yorum yapabileceği bir alanın olması, anket çalışmaları, satış sonrası destek gibi süreçlere özen gösterdiğinizden emin olun.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.