E-TİCARETTE ÜRÜN VIDEOSU ÇEKERKEN BİLMENİZ GEREKENLER

E-ticaret tüketicileri video içerik izlemeyi seviyorlar. Ürünü almadan önce, paylaştığınız ürün içeriklerini okusalar bile ürün videosu varsa ürünü daha iyi tanımak, nasıl kullanıldığını ve özelliklerini görmek için mutlaka videoyu izliyor, daha sonra satın alma kararını veriyorlar. Dolayısıyla eğer elektronik ticaret sektöründeyseniz, ürün videoları çekmek satışlarınızın artması için oldukça etkili olacaktır. Ayrıca Google’ın video içerik üreten sitelere öncelik verdiğini,  yani video içerik üretmenin site SEO’nuza katkı sağlayacağını da belirtelim.

Elbette etkili ve geri dönüşüm sağlayan ürün videosu çekmenin de bazı kuralları var. Bu yazımızda ürün videoları çekerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız.

Ne Kadar Kısa O Kadar İyi

Öncelikle tüketiciler video izlemeyi sevseler de, uzun videolar izlemekten hoşlanmıyorlar. Bu sebeple videolarınızı kısa tutmaya özen gösterin, mümkünse 1 dakikayı geçmesin.

Önce Metin İçerik Hazırlayın

Videoda sadece ürününüzü göstermeniz yeterli olmaz. Tüketicileri satın almaya ikna etmek için ürünün faydalarını en etkili şekilde ön plana çıkarmanız gerekir. “Ürün ne işe yarıyor”, “İnsanların hayatını nasıl kolaylaştırıyor ya da güzelleştiriyor”, “Rakip ürünlerden farklı ne sunuyor?” sorularının cevabını duygulara da hitap ederek vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla önce metninizi hazırlayıp, sonra çekime başlamanız gerekir. 

Marka Algınıza Uygun Bir Dil Kullanın

Her markanın kullandığı dijital ya da geleneksel mecralarda hedef kitlesine seslenirken kullandığı bir üslubu vardır. Bu üslubun hep aynı tonda olması gerekir ve hedef kitlenin zihnindeki marka algısı da bu tona bağlıdır. Siz de ürün videolarınız da genel marka algınıza uygun bir dil kullandığınızdan emin olun.  

Ürünün Ön Planda Olmasına Dikkat Edin

Ürünün yakın ve uzak görünümlerinin yanı sıra farklı açılardan da görüntülerini kullanın. Kullanım alanlarını göstermeniz, ürüne olan ilgi ve talebi de artırmanıza yardımcı olur. Odak nokanızda ürünün olduğunu unutmayın.

Videonuza Yazı da Ekleyin

Kullanıcıların sıklıkla mobil durumdayken internete bağlandığını ve videoları sessiz de izleyebileceğini unutmayın. Bu gibi durumlarda da videonuzun anlaşılır olması için önemli konuları videonuzda yazıyla da belirtin.

Kaliteden Taviz Vermeyin

Videonuzun kalitesinin tüketici gözünde markanızın ve ürününüzün kalitesiyle de bağlantılı olacağını unutmayın. Dolayısıyla videolarınızın görüntü kalitesinden emin olun, mümkünse profesyonel bir ekiple çalışın.

E-ticaret hakkındaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.