E-TİCARET SİTENİZE NEDEN BLOG YAZMALISINIZ?

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa blog yazmanızın size pek çok açıdan fayda sağlayacağını bilmenizde yarar var. Her ne kadar yazılı içeriklerin artık daha az ilgi gördüğü söylense de gerçekte blog yazmak hem markanıza, hem e-ticaret sitenizin SEO’suna katkı sağlayacak, hem de satışlarınıza etki edecektir. Bu yazımızda blog yazmanın e-ticaret sitenize sağlayacağı katkılardan bahsedeceğiz.

Markanıza Değer Katar…

Blog yazarak markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında dilediğiniz paylaşımları yapabilir hedef kitlenize istediğiniz mesajları ulaştırabilirsiniz. Mesela yeni çıkan bir ürününüze ilgili hikâyeleştirerek kaleme alacağınız bir blog yazısı o ürünün cazibesini arttırabilir ve kullanıcıları o ürünü almaya yönlendirebilir. Başka bir örnek verecek olursak yaptığınız işi yaparken çevreye ne kadar duyarlı davrandığınızı anlattığınız bir yazı bu konuda duyarlı olan kullanıcıların dikkatini çekmenize ve ihtiyaç duyduklarında sizi tercih etmelerine sebep olabilir.

Ayrıca, faaliyet alanınız, hizmetleriniz ya da ürünleriniz hakkında rehber niteliğinde ayrıntılı blog yazıları yazmak, benzer konularda araştırma yapan kişilerin bloğunuzu ziyaret etmesini ve bu kişilerin sizi bu alanda bir otorite olarak görmesini sağlar. Bu durum da marka değerinize katkı sağlayacaktır.   

SEO’ya Katkı Sağlar…

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi blog içerikleri SEO’ya yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmenize katkı sağlar. Potansiyel müşterilerinizin e-ticaret sitenize ulaşmak için kullanacağı anahtar kelimelerden yola çıkarak blog yazıları yazabilir, böylece bu anahtar kelimelerdeki sıralamanızı yükseltebilirsiniz. E-ticaret sitenizin SEO’sunu geliştirmek organik olarak trafik elde etmenizi sağlar, böylece diğer reklam kanallarına yapacağınız yatırımdan da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerinize Ulaşırsınız...

Blog içeriklerinize ilgi duyan kullanıcılar muhtemelen ürünlerinize / hizmetlerinize de ilgi duyacaktır. Blog içeriklerinizi belirlerken hedef kitlenizin ilgi alanlarını dikkate alarak konu başlıkları seçer ve bu doğrultuda içeriler oluşturursanız potansiyel müşterilere ulaşmanız da kolaylaşır.

Organik trafik satışa dönüşebilir…

Blog içerikleri oluştururken, ürün ya da hizmetlerinizden bahsetmeniz e-ticaret sitenize organik olarak çektiğiniz kullanıcıların, blogta görüp beğendikleri ürünleri satın almasına da sebep olur. Ayrıca blogtan gelen kullanıcılar diğer ürünlerinizi de merak edecekleri için sitenizde daha fazla vakit geçirecek, belki alışveriş yapacaktır.  

Etkileşim sağlar…

Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmak bilgi ve fikir alışverişinde bulunmanıza olanak tanır; onlara sorular sorabilir ve böylelikle etkileşim elde edebilirsiniz. Bu tür karşılıklı bir etkileşim zaman içerisinde onları sadık müşterilere dönüştürebilir.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.