Fiziki Mağazadan Sanal Mağazaya Geçerken Bilmeniz Gerekenler

Fiziki Mağazadan Sanal Mağazaya Geçerken Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret sektörü hızla gelişiyor.

Pek çok yeni girişimci maliyeti de daha düşük olduğu için, fiziki mağazaya yatırım yapmak yerine sanal mağaza açma yoluna gidiyor. Diğer taraftan hali hazırda fiziki mağazaları olan pek çok işletmeci de sanal mağazaya da yatırım yaparak, yenilikçi ve ileri görüşlü yaklaşımlarıyla rakiplerinin bir değil, birkaç adım önüne geçiyor. Peki, sanal mağazanın fiziki mağazaya göre avantajları neler? Sanal mağaza açılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bugünkü yazımızda sizler için bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Sanal Mağaza Açmanın Avantajları

  • Öncelikle açtığınız her fiziki mağazanın bulunduğu semte ve büyüklüğüne bağlı olarak dükkan kirası, elektrik, su v.b. masrafları varken, bir e-ticaret sitesinin maliyeti bunların yanına bile yaklaşamaz.
  • Fiziki mağazanız sadece bulunduğu semt ve çevresine hitap ederken sanal mağazanızın çok daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmesi en önemli avantajlarından biridir.
  • Sanal mağazanın bir diğer önemli avantajı da 7 gün 24 saat açık olmasıdır. Böylece zamanı dar müşterileriniz bile uygun bir vakitte giriş yaparak siparişlerini verebilirler.

Hem Fiziki Hem Sanal Mağazanız Olmasının Avantajları

Hem fiziki, hem sanal mağazanız olması da avantajları olan bir durumdur. Çünkü;

  • Sanal mağazanızda ne kadar ayrıntılı ürün açıklamaları koyarsanız koyun, bazı müşteriler alacağı ürünü mutlaka yakından görmek isteyecektir. Bu durumda sanal mağazanızda görüp beğendikleri bir ürünü son bir kez de fiziki mağazanızda inceleyip, satın alabilirler. (Tam tersi de olabilir. Fiziki mağazanızda görüp, o an almaya karar veremedikleri bir ürünü, daha sonra sanal mağazadan sipariş edebilirler.)
  • Sanal mağazanızdan yapılan alışverişlerde mağazadan teslim seçeneği koyabilirsiniz. Böylece müşterileriniz uzun uzun mağazanızda gezinip, alışveriş yapmak yerine, alacaklarını online ortamda satın alıp; uygun bir zamanlarında mağazadan hızlıca teslim alma yoluna gidebilirler. Bu, onları hem kargo masrafından, hem de kargo beklemekten kurtaracaktır.

Sanal Mağaza Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Elektronik ticaret sitenizin altyapısının güçlü olması gerekir. Hem olası saldırılara karşı güvenli olmalıdır; hem de gelen trafiği karşılamalı ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmalıdır. “Sanal Mağaza Güvenliği İçin Neler Yapılmalıdır” başlıklı yazımız için tıklayınız.
  • Mümkün olduğunca çok ödeme yöntemi sunarak potansiyel müşterilerinize kolaylık sağlamalısınız.
  • Mutlaka bir dijital pazarlama bütçesi ayırmalı ve sanal mağazanızın çeşitli online mecralarda etkin bir şekilde tanıtımını yapmalısınız. “Sanal Mağaza Saışlarınızı Nasıl Artırırsınız” başlıklı yazımız için tıklayınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.