Elektronik Ticarette Büyük Rakiplerle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösterenler için, sektördeki daha eski ve büyük işletmelerle başa çıkmak çok kolay değildir. Tüketiciler genellikle daha önce pek duymadıkları yeni bir elektronik ticaret sitesinden alışveriş yapmak yerine, uzun zamandır tanıdıkları, daha önce deneyimledikleri bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmayı tercih ederler. Bu sebeple elektronik ticaret sektöründe yeni ve küçük bir işletme olmak pek çok sektörde olduğu gibi işleri zorlaştırsa da, doğru strateji ile başarılı olmamanız için bir sebep yok. Biz de bu haftaki yazımızda elektronik ticaret sektörüne yeni giriş yapacak ya da daha önce giriş yapmış ancak amacına ulaşamamış işletmelerin uzun vadeli bir başarı yakalamak için nelere dikkat etmesi gerektiği konusu üzerinde duracağız.   

Niş Alanlara Yönelin

Niş bir alana yönelmek elektronik ticaret sektöründe her zaman daha avantajlı bir durumdur. Böylece hem rakiplerinizin sayısını azaltmış olursunuz, hem de hedef kitlenizi daralttığınız için reklam bütçenizi daha etkin kullanabilirsiniz.  

Fark Yaratın

Eğer elektronik ticaret pazarına yeni giriyorsanız, tüketicinin dikkatini çekmek ve rakiplerinizden ayrışmak için farkınızı ortaya koymanız gerekir, aksi takdirde irili ufaklı birçok işletme arasında kaybolursunuz. Ürün ya da hizmet kalitesi, müşterilerle olan iletişiminiz, hızlı teslimat gibi birçok etken sizi diğerlerinden farklı kılabilir ve bunları öne çıkartmanız gerekir.

Veri Tabanınızı Ayrıştırın

Büyük işletmeler veri tabanları da büyük olduğu için onları ayrıştırmak konusunda çok başarılı olamayabiliyor. Böylece daha genel reklamlar yapıyorlar, bu da hem reklam bütçelerini artırıyor, hem de reklamın ekişini azaltıyor. Oysa sizin veri tabanınız daha kısıtlı olduğu için, müşterilerinizi ilgi alanlarına göre ayrıştırabilmeniz de daha kolaydır. Örneğin daha önce hamile kıyafetleri alan müşterilerinize, sonrasında bebek eşyaları ile ilgili reklamlar yapabileceğiniz gibi; daha önce kayak kıyafetleri alan müşterilerinize de kayak malzemeleri ile ilgili reklam yapabilirsiniz.   

Kişisel Jestler Yapın

Veri tabanınız daha küçük olduğu için veri tabanınızdaki kişilere özel jestler yapmanız da daha kolaydır. Mesela doğum günlerini takip ederek, doğum günlerinin bulunduğu ayda yapacakları alışverişlere özel indirimler düzenleyebilir, ya da onuncu siparişlerine özel onlara küçük bir hediye gönderebilirsiniz. 

Müşteri Hizmetlerine Önem Verin

Büyük işletmelerin iş hacimlerinden dolayı çoğu zaman gerekli özeni gösteremedikleri bir diğer konu da müşteri hizmetleridir. Oysa telefonda uzun süre beklemek, gönderilen mesajlara yanıt verilmemesi ya da çözüm sunulamaması elektronik ticaret müşterilerinin oldukça rahatsız olduğu durumlardır.

Satış öncesi veya sonrasında ihtiyaç duyulan müşteri desteğini başarıyla sağlamanız, müşterilerinizin sorunlarını hızlıca çözmeniz, nezaketten taviz vermemeniz müşteri memnuniyetini sağlayarak sadık müşterilere sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.