PAZAR YERİ ENTEGRASYONU YAPTIRMALI MISINIZ?

Özellikle e-ticaret sektörüne yeni giriş yapanlar için “Pazar yeri entegrasyonu yaptırmalı mıyım?” sorusu önemlidir. Online pazar yerleri tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptığı platformlar olduğu için hedef kitleye ulaşmak için avantaj sağlarlar. Özellikle faaliyete yeni başlayanların hızlı sonuç alması için etkilidir. Diğer yandan dükkân kiraları, komisyon oranları ve rekabetin fazla olması gibi bir takım dezavantajları olduğu da bir gerçek. Bu yazımızda online pazar yeri entegrasyonu yaptırmanın tüm artı ve eksilerini inceleyeceğiz.

Hedef Kitleye Ulaşmanızı Kolaylaştırır

Eğer e-ticaret sektörüne yeni giriş yaptıysanız ve daha önce bir fiziki işletmeniz yoksa (daha önce fiziki işletmesi olanların, marka bilinirliğine bağlı olarak, e-ticarette satış yapmaları daha kolaydır.) marka bilinirliğinizin artması için pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermeniz ve reklam yapmanız gerekir. Tüm bunların maliyetleri bir yana, sonuç elde etmeniz de zaman alacaktır.

Marka Bilinirliğinizin Artmasını Sağlar

Online pazar yerlerinin müşterileri sizi henüz tanımasalar bile online pazar yeri platformuna güvendiği için sizden alışveriş yaparlar ve zaman içinde sizi de tanımaya başlarlar. Ayrıca,  online pazar yerlerinin hemen hepsinde kullanıcılar mağazalara puan vermektedir, mağaza puanlarınızı yüksek tutmayı başarırsanız git gide satışlarınızın arttığını görebilirsiniz. 

Kargo Avantajlarından Yararlanırsınız

E-ticaret sektöründe faaliyet gösterenler için en önemli konulardan biri de kargo firmalarıyla anlaşma sağlamaktır. Müşteriler genellikle kargo ücretini ödemek zorunda kalmadıkları ya da ücretlerin düşük olduğu yerlerden alışveriş yapmayı tercih ederler. Diğer taraftan kargo maliyetleri yüksektir ve kargo firmaları genellikle aylık / yıllık olarak yüksek bir miktarda ürün göndereceğinizi taahhüt ettiğinizde indirim yaparlar. Oysa pazar yeri entegrasyonu yaptığınızda siz de pazar yerinin kargo avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Mağaza Ücretleri ve Komisyonlar

Bazı pazar yerleri aylık mağaza ücreti almakta, bazılarıysa yaptığınız satışlardan belirli oranlarda komisyon almaktadır. Açıkçası bunlar pek azımsanacak maliyetler değil.

Yoğun Rekabet

Bu platformlar üzerinde çok fazla firmanın rekabet ettiği de bir gerçek.  Diğer firmalar arasından sıyrılmanız çok kolay olmayabilir.

Reklam bedelleri

Elbette rekabetle başa çıkmanın en iyi yolu reklam vermek. Pazar yerleri mağazaların arama sonuçlarında ön plana çıkmasını sağlayan reklamlar vermelerine olanak sağlarlar. Tabii bu reklam modelleri için de bütçe ayırmanız gerekecektir. Reklam vermediğinizdeyse arama sonuçlarında alt sıralarda çıkmak markanızın görünürlüğünü ve yapacağınız satışları azaltabilir.

Sonuç olarak online pazar yerleri yaptığınız satışlardan elde edeceğiniz kârı azaltmakla birlikte, e-ticarete yeni başlayan ve hâli hazırda marka bilinirliği olmayanlar için daha kısa sürede satış yapmaya başlama gibi önemli bir avantaj sağlarlar. Dolayısıyla yeni e-ticaret mağazası açanların şartları inceleyerek online pazar yeri entegrasyonu yaptırmasında yarar var. E-ticaret sitesi kurulumu ve online Pazar yeri entegrasyonu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.