ELEKTRONİK TİCARETTE ÖDEME SİSTEMLERİ

Elektronik ticaret sektöründe yeni faaliyet göstermeye başlayacak olanlar için yapılması gereken en önemli işlerden biri de ödeme altyapısının oluşturulmasıdır. Farklı ödeme yöntemlerinin bir arada olması da, farklı hedef kitlelere ulaşmak için avantaj sağlar. Her ne kadar e-ticarette en çok kredi kartı kullanılsa da çeşitli ödeme yöntemlerine yer vermekte yarar var. Bu yazımızda e-ticaret sitenizde yararlanabileceğiniz ödeme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı

Elbette e-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı. Tabii tüm bankaların kredi kartlarının siteye eklenmesi için her biriyle anlaşmaya varmak meşakkatli bir iş. Tüm bankalarla anlaşmamanız durumunda da potansiyel müşterilerinizin bir kısmını ellerindeki kredi kartı sizin sitenizde geçerli olmadığı için kaybetme olasılığınız çok yüksek. İşte bu durum alternatif e-ticaret ödeme altyapılarını kullanışlı duruma getiriyor.

Peki, Nedir Alternatif Ödeme Altyapıları?

BKM Express, Iyzico ya da Paytr gibi alternatif e-ticaret ödeme sistemleriyle anlaşarak, kullanıcıların sitenizden istedikleri kredi kartıyla alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece tek bir kurumla anlaşma sağlayarak tüm bankalarla anlaşmış gibi pratik bir şekilde kartla ödeme alabilirsiniz.

Havale / EFT

Her ne kadar yaygın olmasa da, elektronik ticarette zaman zaman havale veya EFT tercih edilebiliyor. Kredi kartı kullanmayan ya da güvenlik endişesiyle kullanmak istemeyen kullanıcılar, bu yöntemleri tercih edebiliyorlar. Dolayısıyla sitenizin altyapısına havale /EFT seçeneklerini de eklemeyi düşünebilirsiniz.

Kapıda Ödeme

Müşterileriniz bazen elektronik ticarete yeterince güvenmedikleri için, bazen kredi kartları internette kullanıma açık olmadığı için, bazen de satın alacakları ürünü önce görmek istedikleri için kapıda ödeme tercih edebilirler. Tercihini bu yönde kullanacak potansiyel müşterileri kaçırmamak için kargo şirketinizle anlaşarak, kapıda ödeme seçeneğini de e-ticaret sitenize ekleyebilirsiniz.   

3D Secure

3D Secure sanal ödeme sistemlerindeki bir güvenlik aşamasıdır. Kullanıcı ödeme işlemini yaparken, kredi kartı bilgilerini girip “öde” dediğinde, banka tarafından kullanıcının önceden kayıtlı cep telefonu numarasına, bir defalık, sadece o alışverişe özel bir şifre gönderilir. Gönderilen şifre, internet sitesinde açılan pencereye girildikten sonra ödeme işlemi tamamlanmış olur. Böylece kredi kartı sahteciliğine karşı bir önlem alınmış olur. Bu hem kullanıcının hem de elektronik ticaret sitesinin yararına bir durumdur.

Elektronik ticaret sitesi kurulumu ve ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.