E-Ticarette Duygusal Pazarlamayı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Pazarlamada bir markanın değerini artırmanın, bir ürün ya da hizmeti daha fazla satmanın, müşteri sadakati yaratmanın en etkili yöntemlerinden biri duygusal pazarlamayı kullanmaktır. Elbette bu kural e-ticaret sektörü için de geçerlidir. Peki nedir bu duygusal pazarlama ve e-ticaret sitesinde nasıl duygusal pazarlama yapılır? Yazımızın devamında e-ticaret sektöründe duygusal pazarlamanın yerinin ne olduğunu inceleyeceğiz.

Duygusal Pazarlama Nedir?

Duygusal pazarlama tüketicilerin duygularına hitap ederek, onlarla aranızda insani bir bağ kurmak ve markanıza sempati duyarak, alışverişte markanızı tercih etmeleri için yapılan pazarlama çalışmalarıdır. Örnek verecek olursak kadın giyim ürünleri satan bir markanın, reklam ve kampanyalarında kadın hakları ile ilgili konulara yer vermesi bir duygusal pazarlama çalışmasıdır. Bu reklamları gören kadınlar, zaman içerisinde kendi hakların savunan bu markaya sempati duymaya başlarlar ve alışveriş yapacakları zaman farkında bile olmadan bu markanın ürünleri ile ilgilenirler.

Gelelim sizin sanal mağazanız için ne tür duygusal pazarlama çalışmaları yapabileceğinize?

Markanızı Kullandıkları İçin Onur Duymalarını Sağlayın

İnsanlar özünde iyi bir amaca dolaylı ya da doğrudan katkı sağlamayı severler. Eğer siz markanız sosyal sorumluluk kapsamında bir çalışma yapıyorsa, tüketiciler de bunun dolaylı olarak bir parçası olmaktan hoşlanırlar. Sokak hayvanlarının beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan bir markadan alışveriş yapmak hoşlarına gideceği gibi, e-ticaret sitenizden sattığınız ürünler için doğaya dönüşümlü ambalaj kullanmanız ya da kağıt fatura göndermemeniz de sempatilerini kazanmanızı sağlayabilir.

Heyecan Uyandırın

Reklam ve kampanyalarınızda heyecan uyandırmak da duygusal pazarlamanın bir yoludur. Mesela e-ticaret sitenizin veri tabanında bulunan müşterilerinize e-posta pazarlama ile yeni bir kampanyayı mı duyuruyorsunuz? E-postanın tasarımında kullanacağınız renkler, şekiller, metinlerde kullanacağınız ünle işaretleri, büyük ve dikkat çekici fontlar ile onlarda heyecan uyandırın. Böylece e-postadan e-ticaret sitenize gelip alışveriş yapma eğilimleri de artacaktır.

Merak Uyandırın  

İnsanları en çok harekete geçiren duygulardan biri meraktır. Mesela banner reklamı veriyorsanız, bannerda her şeyi söylemek yerine, sadece merak uyandırarak e-ticaret sitenize yönlendirmek daha etkili olabilir.

Aciliyet Hissi Yaratın!

Duygusal pazarlamada en çok işe yarayan yöntemlerden biri de aciliyet hissi yaratmaktır. E-ticaret sitenizde yaptığınız kampanyanın yalnızca 3 gün süreceği ya da stoklarla sınırlı olduğu bilgisi, tüketicinin üstünde bir zaman baskısı yaratacak ve hızla harekete geçip, alışveriş yapmasını sağlayacaktır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.