E-Ticarette İçerik Pazarlamadan Nasıl Yararlanırsınız?

Hep söylendiği gibi “İçerik kraldır!” ve kral olarak kalacaktır. Hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin içerik pazarlama marka bilinirliğinizi artırmada, ürün veya hizmetlerinizin tanıtımında, dolayısıyla satışlarınızın artışında oldukça etkilidir. Elbette e-ticaret sektöründe de öyle. Elektronik ticarette doğru bir strateji ile planlı olarak gerçekleştirilecek, içerik pazarlama çalışmalarından oldukça etkili geri dönüşler alabilirsiniz.

Hedef Kitleye Uygun İçerik Sunun

Elbette pazarlamanın her alanında olduğu gibi işe hedef kitlenizi belirleyip, onları tanıyarak başlamanız gerekir. İçeriklerinizin okunmasını ya da görüntülenmesini istiyorsanız hedef kitlenizin ilgisini çekecek, merak ettikleri konuları aydınlatacak, belki de ne satın alacaklarına karar vermelerine yardımcı olacak içerikler hazırlamanız gerekir.

İnteraktif İçerikler Paylaşın

İnteraktif içerikler hazırlamak kullanıcıların (ya da potansiyel e-ticaret müşterilerinizin) etkileşime girmesini sağlayacağı için daha çok ilgi çekecektir. Kullanıcılara bir soru sorabilir ya da mini bir anket hazırlayabilirsiniz. Elbette bu tür durumlarda işe bir de havuç ilave etmek (“Anketi cevaplayın, anında %5 indirim kazanın.” gibi) etkiyi çok daha fazla artıracaktır.

Sosyal Kanıt Kulanın

Her ne kadar siz reklam yapıyor, farklı pazarlama yöntemlerinden yararlanıyor olsanız da e-ticaret kullanıcıları genellikle diğer müşterilerin görüşlerini önemserler ve bu görüşlerden yaptıkları çıkarımlar satın alma kararlarında etkili olur. Mevcut müşterilerinizden yazılı yorum isteyebilir ya da kısa bir röportaj yaparak video olarak paylaşabilirsiniz. Ancak burada da dikkat etmeniz gereken, her şeyi toz pembe göstermenin inandırıcılığa zarar vereceğidir.

Görselin Gücünden Yararlanın

Günümüzde görsellik her zamankinden daha önemli. Konuyu uzun bir metinle anlatsanız bile dikkat çekecek görsellerle zenginleştirmek ya da bir infografik ile özetlemek çok daha fazla ilgi çekmesini sağlayacaktır.

Video İçerik Hazırlayın

Özellikle mobil cihazlarda video içerikler çok daha fazla tercih ediliyor. Pek çok kullanıcı öğrenmek istediği konuda uzun metinleri okumaktansa video izlemeyi tercih ediyor. Siz de e-ticaret sitenizde video içerikler kullanarak içerik pazarlamanızı güçlendirebilirsiniz.

SEO’yu Önemseyin

Son olarak ne kadar kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretirseniz üretin, onları Google algoritmalarına göre optimize etmezseniz Google’da listelenmeyecekleri için kullanıcılara ulaşmaları da mümkün olmayacaktır. Bu sebeple ne tür içerik üretirseniz üretin SEO ayarlarını yapmayı ihmal etmeyin.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.