Sanal Mağaza Güvenliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Sanal Mağaza Güvenliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Sanal mağaza kurarken internetteki sahtecilik saldırılarına karşı hem kendi güvenliğiniz hem de müşterilerinizin güvenliği için almanız gereken bazı önlemler vardır. Elektronik ticaret gibi cazip bir işle uğraşırken maddi ya da manevi her hangi bir hasarla karşılaşmamak için sanal mağaza yazılımlarında site ve sunucu bazlı bir takım önlemler alınması gerekmektedir. İşte bu yazımızda sanal mağaza sahiplerinin mağazalarının güvenliği için alması gereken önlemlere değineceğiz.

Sanal Mağazanızda Ödemeleri 3D Güvenlik ya da Chip & Pin ile Kabul Edin

Sanal mağazanızda hem kendi güvenliğiniz hem de müşterinizin güvenliği için ödemeleri 3D güvenlik ile almanız doğru bir yöntemdir. 3D güvenlik uygulamasında kredi kartından işlem gerçekleştirilmeden önce banka kredi kartı sahibinin tanımlı cep telefonu numarasına bir şifre göndermekte, kullanıcı tarafından bu şifrenin girişi gerçekleştirilirse işlem tamamlanmaktadır. Böylece kişinin kredi kartı çalınmış bile olsa ödeme işlemi tamamlanmamış olur.

Ayrıca sanal mağazanızda chip ile kartın kopyalanmasını, pin ile de kartın çalınması ya da kaybolması durumunda başkaları tarafından kullanılmasını engelleyen chip & pin ödeme yönteminin kullanılması için uygun altyapıyı sağlayarak da müşterilerinize güvenli alışveriş imkanı sunmuş olursunuz.

Sanal Mağaza Altyapınızın Güvenliğinden Emin Olun

Hem kendi güvenliğiniz hem de müşterilerinizin güvenliği için sanal mağazanızın saldırılara kapalı,  güvenli bir altyapıya sahip olması önem taşımaktadır. Elektronik ticaret sitenizin, veri tabanınızı hedefleyen SQL İnjection ya da Cross Site Scripting diye adlandırılan ataklara karşı güvenli olması için yazılımsal olarak kuvvetli olması, bu atakların giriş yapabilecek boşluklar bulamamaları için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.  

Sanal Mağazanızı SSL Şifreleme ile Koruyun

Güvenli Soket Katmanı (SSL) şifreleme, istemci ile sunucu arasındaki veri iletişiminin şifreli yapılmasını sağlar. Sanal mağazanızı SSL şifreleme ile koruduğunuzda, üçüncü kişilerin sanal mağazanıza ait bilgilere ulaşmasını engellemiş oluşunuz. SSL ile korunan web sitelerinin url’leri tarayıcılarda http ile değil https ile başlar. Ayrıca tarayıcıda bu web sitesinin güvenli olduğuna dair bir uyarı görünür, tabii bu müşterilerinize de güven verecektir.

Son olara Bilnex E-Ticaret Paketleri kapsamında; tüm bu güvenlik önlemleri tarafımızdan özenle alınmaktadır. Ayrıca tüm bu önlemlere rağmen sistem kendisini 24 saatte bir otomatik olarak yedeklemektedir. Bilnex E-Ticaret sisteminin özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.