E-TİCARET SİTENİZİN SOSYAL MEDYA HESAPLARI İÇİN İPUÇLARI

E-ticaret sektöründe faaliyet gösterenlerin marka bilinirliğini arttırması ve istedikleri satış hacmine ulaşabilmesi için sosyal medya yönetimi olmazsa olmazdır. Tabii sosyal medya pazarlama yapmak için yalnızca çeşitli mecralarda hesap açıp, ürün tanıtım paylaşımları yapılması yeterli olmayacaktır. Amacınıza ulaşmak için doğru strateji ışığında, etkili bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmeniz gerekir. Biz de bu yazımızda doğru sosyal medya yönetimi için ipuçları vereceğiz.

Her Mecrada Olmanız Gerekmiyor

Öncelikle aynı anda her mecrada olamayacağınızın bilincinde olmalısınız. Her mecranın kendine özgü bazı özellikleri var. Mesela Instagram için hazırladığınız ideal bir görselin boyutları Twitter’a uymayacak, Linkedin için hazırladığınız bir paylaşım belki de Facebook için fazla ciddi olacaktır. Tüm mecralarda olmaya zaman, iş gücü ve maliyet olarak yetişebilmeniz biraz zor. Ayrıca tüm mecralarda olmanıza gerek de yok. İdeali rakiplerinizin bulunduğu mecraları, faaliyet alanınızı ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak geri dönüş alabileceğiniz mecralara karar vermek ve bunlarda var olmaktır. 

Rakamlara Takılmayın, Hedef Kitlenize Ulaşın

Birçok işletme hâlâ takipçi sayısının ne kadar olduğuyla ilgileniyor. Önemli olan takipçi sayınızın kaç olduğu değil, ne kadarının hedef kitlenize dâhil olduğudur. Takipçi satın alma, takibe takip yöntemlerinden yararlanma vb. işlemlerin sosyal mecralar tarafından tespit edildiğini ve bu tür işlemler yapan hesapların değerinin ve etkileşiminin düşürüldüğünü bilmenizde yarar var. Doğal yollardan, gerçekten potansiyel müşteriniz olan kişilere ulaşmaya çalışın. 

İçerik Takvimi Oluşturun

Sosyal medya pazarlama özünde içerikle ilgilidir. Doğru içeriklerle hedef kitlenizin dikkatini çekebilir, onlarla aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirebilir, onları sadık müşterileriniz hâline getirebilirsiniz. Etkili bir sosyal medya yönetimi için en iyisi bir içerik takvimi planlamaktır. Hangi bayram ve belirli günleri kutlayacağınızı, hangi dönemlerde kampanya, hangi dönemlerde çekiliş yapacağınızı planlamak amacınızdan sapmadan ilerlemenizi sağlayacaktır.  

Doğru Zaman ve Sıklıkta Paylaşım Yapın

Sosyal mecraların daha yoğun ziyaret edildikleri saatler vardır. Paylaşımlarınızı bu saatlerde yapmanız daha fazla kişiye ulaşmasını ve daha fazla etkileşim almasını sağlayacaktır. Hesabınızın istatistikler bölümünden hangi saatlerde daha fazla ziyaret aldığını görebilirsiniz.

Ayrıca paylaşım sıklığını da doğru ayarlamak gerekir. Fazla paylaşım yapıp, takipçilerinizi sıkmamanız gerektiğini unutmayın.

Fayda Sunun

Birçok e-ticaret şirketinin sosyal medyada yaptığı hatalardan biri sadece ürün içeriği paylaşmaktır. Sürekli kendilerine bir şey satılmaya çalışıldığını hissetmek potansiyel müşterilerinizi uzaklaştırabilir. Onun yerine faydalı içerikler paylaşarak sizi takip etmeye devam etmelerini ve ihtiyaç duyduklarında e-ticaret sitenizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Mesela ayakkabı satan bir e-ticaret siteniz varsa sürekli ayakkabı modelleri paylaşmak yerine, yazın giymedikleri kışlık bot ve çizmeleri nasıl saklamaları gerektiği konusunda bir içerik paylaşabilirsiniz, ya da o sezonun en moda ayakkabı modellerinin nasıl kombinleneceği konusunda paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bu tür içerikler doğrudan satış yapmanızı sağlamasa da markanıza olan bağlılıklarını arttıracaktır.

Geribildirimleri Değerlendirin

Sosyal medya yönetiminde en sık yapılan hatalardan biri de gelen yorum ve mesajlara cevap verilmemesidir. Geribildirimleri yanıtlamak müşteri ya da müşteri adayı memnuniyetini arttıracağı gibi size de işinizi geliştirmenizi sağlayacak bir takım veriler sunar.

Reklamlardan Yararlanın

Sosyal medya reklamları düşük bütçelerle hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Lokasyon, dil, yaş, cinsiyet ve ilgi alanları seçerek hedefleme yapabileceğiniz sosyal medya reklamları hem sosyal medya hesabınızı hem de e-ticaret sitenizi tanıtmanız için oldukça etkilidir.

E-ticaret sitesi kurulumu ve e-ticaret alanındaki tüm ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.