E-Ticaret Sitenizde Ürünlerinizi Video İle Tanıtın

Daha önceki yazılarımızda e-ticaret mağazaları için video kullanmanın öneminden bahsetmiştik. Videolar hem görsel hem sesli anlatım sağladığı için çoğu zaman daha açıklayıcı oluyor, bu sebeple de müşteriler tarafından daha çok izleniyor ve yayımlandığı sayfanın da markanın da değerlenmesine katkı sağlıyor. Diğer taraftan video içerikleri e-ticaret sitenizdeki yeni ürünlerinizin tanıtımı için de kullanabilirsiniz. Üstelik artık video çekmek eskisinden çok daha kolay. Doğru bir planlama ve çekim esnasında dikkat edeceğiniz bazı ayrıntılarla, pahalı ekipman ve yazılımlara gerek duymadan oldukça etkili ürün videoları çekebilirsiniz. İşte bu yazımızda e-ticaret ile uğraşanlar için kaliteli ürün videolarının nasıl çekileceği konusunda paylaşımlarda bulunacağız.

Faydayı Ön Plana Çıkartın!

Pazarlama iletişiminin her alanında olduğu gibi ürün videoları için de ürününüzün sağladığı faydaya odaklanın ve onu ön plana çıkartın. Ürününüz tam anlamıyla bir fayda sunmuyor olsa bile (mücevher, aksesuar gibi) mutlaka onu tüketicinin gözünde cazip kılan bir özelliği olmalı, bu özelliği bulmalı ve videonuzda parlatmalısınız.

Başlangıçta nasıl bir video çekeceğinize karar verirken rakiplerinizin çektiği ya da benzer ürünler için hazırlanmış videolar izleyebilirsiniz. Böylece hem esinlenebilir, hem de eksik ya da iyi yanlarını gözlemleyerek kendi videonuzun içeriğini şekillendirebilirsiniz. Ürününüzün güçlü yanlarını bulmak videonuzun asıl içeriğini belirleyecektir. Buna göre kullanacağınız görseller, metinler ve sloganlar şekillenecektir.

Süreyi Kısa Tutun!

Videolarınızın çok izlenmesi için sürelerinin mümkün olduğunca kısa olması gerektiğini unutmayın. En fazla 1 dakika süren videolar bu iş için idealdir. Teknik açıdan hazırlanması kolay olan kısa videolar içerik bakımından biraz zorlayıcı olabilir. Kısa bir süre içerisinde ürün hakkında istediğiniz tüm bilgileri paylaşamayabilirsiniz, bu sebeple ürününüzü potansiyel müşterilerinizin gözünde cazip kılacak özelliklere odaklanmalısınız.

Kurguya Önem Verin

Videonuzu çekmeye başlamadan önce kurgu oluşturursanız çekim ve montaj aşamasında çok daha rahat olursunuz. Videonuzun başlığını, içeriğini, sloganını hazırlayın, süresini ve ürünün nasıl hangi açılardan çekileceğini işe başlamadan belirleyin. Planlı olmak işlerinizin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Teknolojiden Yararlanın

Video prodüksiyonu oldukça maliyetli bir iştir. Ancak e-ticaret sitenizdeki her bir ürününüz için yüksek bütçeli bir reklam filmi çekmek durumunda değilsiniz. İyi ışıklandırılmış bir ortamda akıllı telefonla bile kaliteli bir görüntü elde edebilirsiniz. Sonrasında videolarınızı düzenlemenize yardımcı olabilecek pek çok video düzenleme programı ve uygulaması bulunuyor, bunlardan yararlanarak videolarınızı düzenleyebilirsiniz.

Işığı İyi Ayarlayın

Doğru ışıklandırma ile kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. Bunun içinse en iyi ortamı gün ışığı sağlayacaktır. Gün ışığından yeterince yararlanamıyorsanız, yapay ışıklandırmalar ile benzer etki yaratmaya çalışmalısınız.

Seslendirme

E-ticaret sitenizde yayımlayacağınız ürün videonuz için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da seslendirmedir. Her ne kadar bazı ürün videolarında konuşma olmayıp, metinler sadece altyazı olarak veriliyor olsa da, gerekli açıklamaların seslendirme ile yapılması çok daha etkilidir. Sesinize ve diksiyonunuza güveniyorsanız bu işi kendiniz yapabilir ya da profesyonel birinden destek alabilirsiniz.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.