E-TİCARET SİTENİZİ YÜKSELİŞE GEÇİRECEK İPUÇLARI

Gelişen dünyada ve ülkemizde internet erişiminin / kalitesinin artışı, mobil cihaz kullanımının artışı, e-ticaret alışverişini teşvik eden fiyat avantajları ve hızlı alışveriş deneyimi sunan uygulamalar; e-ticaret siteleri için müşteriye ulaşma anlamında büyük bir rekabet ortamı oluşturuyor. Bu rekabet içinde e-ticaret sitenizin kazananlar arasına yükselebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu önemli noktaları birkaç başlık altında inceleyeceğiz.

 

SEO’nun E-Ticaret Sitesi İçin Önemi

 

E-ticaret sitenizi organik olarak yükselişe geçirecek en önemli etkenlerden biri SEO’dur, yani arama motoru optimizasyonu. Peki nedir bu SEO diye kısaca bahsetmek gerekirse, SEO web sitenizin kullanıcılar tarafından aramalarda bulunmasını sağlayan, site içeriğinizi, sattığınız ürün ve hizmetlerin kullanıcılara arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilmesini sağlayan, içeriğinizin Google tarafından kaliteli ve özgün içerik olarak değerlendirilmesini sağlayan bir optimizasyon işlemidir.

Bu yüzden web sitenizi oluşturma aşamasında mutlaka bir uzman tarafından web sitenizin SEO çalışması yapılmalıdır.

 

E-Ticaret Sitelerinde Kategori Yönetimi

 

Web sitenizi açtınız ve ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi web sitenizde listelemeye başlarken ürün/hizmetlerinizin doğru kategorilere ayrıldığından emin olun.

 

Peki doğru kategorilendirme nasıl yapılır? Doğru kategorilendirme ana kategori ve alt kategorileri doğru ayrıştırmaktır. Ürün özelliklerine göre alt kategoriler oluşturup, kullanıcıların arama kriterlerini göz önünde bulundurarak, ürünlerinizin ilgili ana ve alt kategorilerde listelenmesini sağlamalısınız.

Örnek olarak kadın ve erkek giyim ürünleri sattığınız bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım, “Beyaz V Yaka Kadın T-shirt” gibi bir ürününüz var ve bu ürün için oluşturulması gereken kategori düzeni şu şekilde olabilir:

KADIN GİYİM (Ana Kategori)

                     - Üst Giyim (Alt Kategori)

                                      - T-shirt (Alt Kategori)

 

Bu şekilde kullanıcılar web sitenizde spesifik olarak aradıkları belli bir ürün varsa o ürüne çok daha kolay ulaşabilirler ve ilgilenmedikleri ürünler arasında aradıklarını bulmaya çalışmaktan sıkılıp sayfayı kapatmazlar. Bu durumu Google Analytics raporlarında Hemen Çıkma Oranı başlığı altında görebilirsiniz. Hemen çıkma oranı yüksek olan web sitesi ziyaretçisi, aradığını bulamamış bir ziyaretçidir, bu durumun önüne geçmenizi sağlayacak etkenlerden biri doğru kategori yönetimidir.

 

Web Sitesi Ziyaretçinizi Kaçırmayın

 

Hemen çıkma oranından bahsetmişken, web sitenize gelmiş bir ziyaretçiyi o anda yakalamanızı ve web sitenizde farklı sayfaları ziyaret etmesini, ürünleri incelemesini sağlayacak küçük bir ipucu verebiliriz. Bir kullanıcının web sitenizi ilk ziyaretinde sayfayı açtığında bir fırsat kuponu ya da ilk alışverişe özel bir indirim fırsatı sunan bir pop-up görselle karşılaması kullanıcının ilgisini arttıran bir motivasyon aracı, alışverişe teşvik eden bir davranış olacaktır.

 

Tüm bu anlattığımız ayrıntıları ve püf noktalarını nasıl uygulayacağım diye düşünüyorsanız, bu süreci sizin için profesyonel olarak uygulayabilecek olan ekibimizle Bilnex E-Ticaret olarak size hizmete hazırız. Her işletmenin ihtiyacına göre hazırladığımız E-Ticaret paketlerimizden sizin için en uygun olanı seçerek online mağazanızı görünür kılmak ve hemen satış yapmaya başlamak için bizimle iletişime geçin.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.